Blog

Čo je CRI? Prečo je index podania farieb dôležitý?

Index podania farieb (CRI – Color Rendering Index) meria podobnosť podania farieb umelého osvetlenia so slnečným svetlom. Čím vyššie CRI, tým realistickejšie vyzerajú farby pod daným osvetlením. Na obrázku vidno, aké farby môže mať hruška pod osvetlením s rôznym CRI:

Čítať viac

Čo je LED čip? Aké typy sa používajú?

V minulosti bol zdrojom svetla oheň, neskôr, po vynáleze Edisona, vláknová žiarovka. Dnes je to LED osvetlenie. Čo však vytvára svetlo LED svietidiel? Aké typy poznáme a ako vyzerajú tieto zdroje svetla? Aj na tieto otázky odpovieme v nasledujúcom článku.

Čítať viac

Čo by ste mali vedieť o životnosti LED osvetlenia

Životnosť LED osvetlenia sa hýbe v rozmedzí 20 000 až 100 000 hodín. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku to znamená životnosť minimálne 9 rokov. Avšak ani po uplynutí tejto doby nenastane to, čo pri starom osvetlení, teda, že zdroj svetla zhasne. Dôjde len k degradácii svietivosti, teda k zníženiu produkcie svetla pod nejakú úroveň.

Čítať viac

Čo je teplota svetla? Akú farbu svetla vybrať?

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je farba svetla. Táto hodnota, nazývaná aj teplota chromatickosti svetla (CCT – Correlated Colour Temperature, čiže korelovaná teplota svetla) sa udáva v Kelvinoch. Typické teploty svetla LED osvetlenia sú 3000K, 4000K, 6000K a 6500K. Pri iných zdrojoch svetla a podmienkach môže byť aj nižšia alebo aj vyššia. Nasledovný obrázok ukazuje jednotlivé hladiny Kelvinov.

Čítať viac

Ako na osvetlenie gastronomickej prevádzky?

Jednou z najdôležitejších vlastností dizajnu gastronomickej prevádzky je jej osvetlenie. Správny vplyv osvetlenia môže umocniť zážitok zákazníka, kvôli nesprávnemu osvetleniu sa zákazník už nemusí vrátiť. Prečo je osvetlenie tak dôležité a ako vybrať ten správny druh?

Čítať viac

Čo je IP krytie a aké si vybrať?

IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom, tzv. IP krytie. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

Čítať viac

Čo je uhol svietenia a aký si vybrať?

Uhlom svietenia žiarovky alebo svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Svetlo je ale v priestore roztrúsené. Teda aj po istej hranici uhla svietenia svetlo ešte stále svieti, ale už neosvetľuje, je príliš slabé.

Čítať viac

Modré svetlo predchádza prejedaniu sa!

Nová vedecká štúdia priniesla zaujímavé zistenia. Pri jedení jedla osvetleného modrým svetlom sa mužom, ktorí ho konzumovali, podvedome javilo veľmi podozrivé, pretože malo neprirodzené farby. Išlo o psychickú reakciu, ktorá predišla prejedaniu sa bez toho, aby sa znížil pôžitok z jedla.

Čítať viac