Ako si vybrať LED trubice?

Všetky LED trubice v našej ponuke majú vyše 99% spoľahlivosť a ponúkame na ne predĺženú 3- alebo 5-ročnú záruku. Pritom návratnosť investície do LED trubice je s našimi cenami menej ako 1 rok a ich životnosť je 20 až 30 tisíc hodín svietenia. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku, je to 9 až 14 rokov!

Napájanie LED trubíc

Všetky ponúkané LED trubice na našom webe sú jednostranného napájania, čiže odpojte elektronický predradník alebo tlmivku so štartérom, zapojte prúd na kolíky na príslušnej strane a LED trubica sa rozsvieti. Toto zapojenie je považované za bezpečnejšie. LED trubica má fázu a nulu na jednej strane trubice, druhá strana je tzv. slepá. Túto stranu trubice nenapájajte. Je označená piktogramom výkričníka v trojuholníku a textom: DO NOT POWER THIS END!

Pri niektorých svietidlách je výmena jednoduchá: treba vymeniť pôvodný štartér za pribalený LED štartér, vymeniť pôvodnú “neónku” za LED trubicu a inštalácia je ukončená. Vo väčšine prípadov ide o svietidlá, ktoré majú trubice s obojstranným napájaním. Obojstranné zapojenie trubíc je prevzaté z klasických “neóniek”. Trubica má nulu na jednej strane trubice a na druhej strane druhej fázu.

Pri svietidlách prispôsobených LED trubiciam, netreba vykonávať žiadnu úpravu svietidla. Stačí správne zapojiť svietidlo k zdroju elektrického prúdu, správne zapojiť LED trubicu a zapnúť prívod elektrickej energie.

Typy LED trubíc

Pätica T8 trubica

T8 LED trubice

Trubica T8 (pätica označovaná aj ako G13, 13 je vzdialenosť medzi kolíkmi v milimetroch), má priemer 26mm a ponúkame ich v dĺžkach 60, 90, 120 a 150cm. Nahrádzajú klasické neónky.

Pätica T5 trubica

T5 LED trubice

Trubica T5 (pätica označovaná aj ako G5, 5 je vzdialenosť medzi kolíkmi v milimetroch), má priemer 16mm a ponúkame ich v dĺžkach 55 a 115cm. Takisto nahrádzajú klasické neónky, sú však menej bežné.

Výber na základe parametrov

Dĺžka

Popri pätici je dôležitým parametrom dĺžka. V našej ponuke nájdete T8 LED trubice v týchto dĺžkach:

T5 LED trubice v týchto dĺžkach:

Čipy a zdroje

LED trubice v našej ponuke ponúkame s čipmi od renomovaných značiek. SMD (surface mount devices = povrchovo montované) sú modernejšie, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na “doske”) alebo MCOB (multi chip on board = viac čipov na “doske”). SMD čipy majú lepšie chladenie a sú menej poruchové. Všetky produkty majú energetickú účinnosť minimálne A a sú osvedčené certifikátmi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

  • EPISTAR SMD čipy – trubice s 3-ročnou zárukou
  • SAMSUNG SMD čipy – trubice s 5-ročnou zárukou, takisto trubice A++ s vyššou svetelnou účinnosťou

Trubice využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC a INVENTRONICS.

IP krytie

Na základe IP krytia viete, kde môžete trubicu použiť. IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

  • prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov,
  • druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.

IP krytie našich trubíc je na hodnote IP20, tzn. ponúkajú ochranu pred vniknutím telies s priemerom nad 2,5mm, avšak žiadnu ochranu pred vodou. Trubice ale môžete použiť aj do vonkajšieho prostredia, do svietidiel s vyšším IP krytím.

Svietivosť

Pri výbere LED trubice odporúčame riadiť sa svetelným tokom udávaným v lúmenoch. Ekvivalentná spotreba klasickej neónovej trubice nie je smerodajný údaj, táto hodnota je totiž pri každom výrobcovi prepočítavaná inak. Pri každom produkte nájdete aj údaj o lúmenoch a aj o ekvivalente, ktorý udáva výrobca, resp. príklad osvetlenia so svetelnou štúdiou.

Príklad osvetlenia kancelárie 24m² LED trubicami T8 120cm 18W. Pri osvetlení kancelárie norma určuje intenzitu osvetlenia 450-500lx = 450-500lm/m². Pri inštalácii do výšky 2,8m odporúčame tieto trubice umiestniť asi 1m od seba – do kancelárie o rozlohe 24m² ich budete potrebovať do 3 radov asi 18 ks.

Osvetlenie kancelárie 24m² 18 LED trubicami

Farba svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je aj farba svetla. Trubice ponúkame v troch farbách svetla:

  • studená biela (6000-6500K) sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia (garáže, sklady, apod.)
  • teplá biela (2500-3000K) sa hodí na miesta, kde chcete, aby sa ľudia cítili príjemne (čakárne, apod.).
  • neutrálna biela (4000-4500K) je niečo medzi, najviac podobná dennému svetlu

Porovnanie farieb svetla

Vo všeobecnosti odporúčame neutrálnu farbu svetla, je vhodná do väčšiny miestností, je to tá „zlatá stredná cesta“. Teplá biela je vhodná na osvetlenie napríklad čakární. Studená farba svetla je vhodná napr. pri osvetlení garáže, skladov alebo ordinácií.

Uhol svietenia

Uhlom svietenia svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Väčšinou sa pri určovaní uhla svietenia berie do úvahy tá časť vyžarovaného svetla, ktorá žiari aspoň 50% intenzitou oproti tomu, čo svietidlo vyžaruje kolmo (teda v bode, kde svieti najviac).

Uhol svietenia závisí od použitých čipov, ale aj od optiky, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhlu. LED trubice v našej ponuke majú 160° uhol svietenia.