Ako si vybrať LED panel?

Všetky LED panely v našej ponuke majú vyše 99% spoľahlivosť a ponúkame na ne predĺženú 3- alebo 5-ročnú záruku. Pritom návratnosť investície do LED panela je s našimi cenami menej ako 6 mesiacov a ich životnosť je 20 až 30 tisíc hodín svietenia. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku, je to 9 až 14 rokov!

Panely majú minimálne krytie IP20, tzn. ponúkajú ochranu pred vniknutím telies s priemerom nad 2,5mm, avšak žiadnu ochranu pred vodou. Vhodné sú preto najmä na osvetlenie interiéru domácností (kuchyne, spálne, obývačky, kúpeľne…), obchodov, hotelov, kostolov alebo garáží. V ponuke nájdete aj LED panely s vyšším IP krytím IP44, ktoré sú vhodné aj do exteriéru (napr. do vonkajších podhľadov).

Typy LED panelov

Hranatý zapustený LED panel 6W

Zapustené LED panely

LED panely sa vložia do montážnych dier v sadrokartónovom strope a uchytia pomocou pružiniek. V hranatej aj okrúhlej verzií, aj s možnosťou stmievania.

LED panel 60x60cm 29W so SAMSUNG čipmi 120lm/W, A++

LED panely do kazetových stropov

Tieto LED panely môžete vložiť do kazetového stropu, zapustiť do sadrokartónového stropu pomocou pružiniek, prisadiť na betónový alebo iný strop pomocou rámu alebo zavesiť na betónový alebo iný strop pomocou závesných laniek. Ponúkame ich v 60x60cm alebo 120x30cm prevedení.

Okrúhly LED mini panel 15W na povrchovú inštaláciu

Prisadené LED panely

Narozdiel od zapustených LED panelov, tieto svietidlá sú určené na povrch, na betónový či iný strop.

Výber na základe parametrov

Svietivosť

Pri výbere LED panelu odporúčame riadiť sa svetelným tokom udávaným v lumenoch. Ekvivalentná spotreba klasickej žiarovky nie je smerodajný údaj, táto hodnota je totiž pri každom výrobcovi prepočítavaná inak. Pri každom produkte nájdete aj údaj o lumenoch a aj o ekvivalente, ktorý udáva výrobca, resp. príklad osvetlenia so svetelnou štúdiou.

Príklad osvetlenia detskej izby 16m² 12W LED panelmi. Pri osvetlení detskej izby norma určuje intenzitu osvetlenia 150-200lx = 150-200lm/m². Pri inštalácii do výšky 2,8m odporúčame tieto panely umiestniť asi 2m od seba – na izbu o rozlohe 16m² ich budete potrebovať asi 4 ks.

Osvetlenie detskej izby 16m² 4 LED panelmi

Farba svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je aj farba svetla. Svietidlá ponúkame v troch farbách svetla:

  • studená biela (6000-6500K) sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia (dielne, garáže, apod.)
  • teplá biela (2500-3000K) sa hodí na miesta, kde chcete oddychovať (spálne, obývačky, apod.)
  • neutrálna biela (4000-4500K) je niečo medzi, najviac podobná dennému svetlu

Porovnanie farieb svetla

Vo všeobecnosti odporúčame neutrálnu farbu svetla, je vhodná do väčšiny miestností, je to tá „zlatá stredná cesta“. Teplá biela je vhodná na osvetlenie oddychových miestností (spálňa, obývačka). Studená farba svetla je vhodná napr. pri osvetlení garáže alebo technickej miestnosti.

Čipy a zdroje

LED panely v našej ponuke ponúkame s čipmi od renomovaných značiek. SMD (surface mount devices = povrchovo montované) sú modernejšie, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na “doske”) alebo MCOB (multi chip on board = viac čipov na “doske”). SMD čipy majú lepšie chladenie a sú menej poruchové. Všetky produkty majú energetickú účinnosť minimálne A a sú osvedčené certifikátmi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

  • EPISTAR SMD čipy – panely s 3-ročnou zárukou, takisto panely A++ s vyššou svetelnou účinnosťou, 60-160lm/W
  • SAMSUNG SMD čipy – panely s 5-ročnou zárukou, 60-100lm/W

Panely využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC a INVENTRONICS.

Uhol svietenia

Uhlom svietenia svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Väčšinou sa pri určovaní uhla svietenia berie do úvahy tá časť vyžarovaného svetla, ktorá žiari aspoň 50% intenzitou oproti tomu, čo svietidlo vyžaruje kolmo (teda v bode, kde svieti najviac).

Uhol svietenia závisí od použitých čipov, ale aj od optiky, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhlu.

Stmievateľnosť

V ponuke nájdete LED panely, ktoré je možné aj stmievať. Na stmievanie LED panelov je nutné používať stmievače kompatibilné s LED, ktoré nájdete aj v našej ponuke. V prípade použitia iného stmievača, než určeného pre LED svietidlá, Vám panel nebude stmievať správne alebo vôbec.

IP krytie

Na základe IP krytia viete, kde môžete LED panel použiť. IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

  • prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov,
  • druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.
Krytie Ochrana pred cudzími telesami Ochrana pred vniknutím vody
IP20 ochrana pred telesami s priemerom nad 12 mm (napr. prst) žiadna ochrana pred vodou
IP44 ochrana pred telesami s priemerom nad 1 mm (napr. drôt) ochrana voči striekajúcej vode z každého smeru