Osvetlenie záhrady

Osvetlenie záhrady
Farba svetla
Pri osvetlení priestorov záhrady je výber farby svetla orientovaný skôr do teplejších odtieňov. Využitím RGB technológie môžete dodať záhrade šmrnc.
IP krytie
min. 44
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Osvetlenie chodníka

slúži predovšetkým pre zorientovanie sa a bezproblémový prístup k dverám či bráne. Zároveň skrášli okolie vášho domu. Odporúčame spínanie na senzor, ktoré svietidlá automaticky zapne a aj vypne.

Osvetlenie rastlín

vyberajte tak, aby svietidlá neboli príliš nízko alebo aby svietidlá nezakrývali práve to, čo chcete osvetliť.

Osvetlenie jazierka

môže byť aj bezpečnostným prvkom z hľadiska nechceného pádu do vody. Pri výbere zohľadnite aj to, či nemáte v jazierku živočíchy (niektorým nemusí prílišné svetlo prospievať).

Na čo myslieť pri osvetlení záhrady?

Osvetlenie v záhrade by ste nemali podceniť alebo mu venovať menej pozornosti. Toto osvetlenie môže byť funkčné (napr. pri osvetlení chodníka) alebo dekoračné (osvetlenie jazierka). Zvážte aj to, či bude mať svetlo prívod elektrickej energie, či nemusíte použiť solárne svietidlá. Nezabúdajte na správne IP krytie, nakoľko tieto svietidlá budú vystavené rôznym poveternostným podmienkam!

Pri osvetlení záhrady norma určuje intenzitu osvetlenia 40-60lx = 40-60lm/m². Na záhradu o rozlohe 70m² budete potrebovať asi 6 ks 20W LED reflektorov.

Osvetľovacie zóny

Pri záhrade by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Osvetlenie chodníka

Osvetlenie chodníka slúži predovšetkým pre zorientovanie sa a bezproblémový prístup k dverám či bráne. Zároveň skrášli okolie vášho domu. Odporúčame spínanie na senzor, ktoré svietidlá automaticky zapne a aj vypne.

 • Vďaka vodeodolným LED pásom viete osvetliť celú dĺžku chodníka.
 • Záhradné stĺpikové LED svietidlá, ktoré umiestnite popri chodníku.
 • Podlahové LED svietidlá vložené “do chodníka” pre lepšiu orientáciu.

Osvetlenie rastlín

Pri tomto type osvetlenie dbajte na to, aby svietidlá neboli príliš nízko (aby pri kosení trávnika ste “nepokosili” aj svietidlá alebo aby ich prekryla vegetácia) alebo aby svietidlá nezakrývali práve to, čo chcete osvetliť.

 • Záhradné LED svietidlá, ktoré viete zapichnúť do zeme a osvietiť nimi napríklad stromy, kríky alebo iné objekty, ktoré osvetlením zvýrazníte.
 • Solárne LED svietidlá, pokiaľ neviete alebo nechcete “ťahať káble”.
 • Vodeodolné LED pásy alebo neon flex LED pásy, ktorými viete osvetliť rastliny vo vašej záhrade, ktoré chcete dať na obdiv 😊

Osvetlenie jazierka

Osvetlením tohto priestoru môžete dodať jazierku šmrnc a zamedziť aj nechceným kúpaniam vo vašom jazierku 😉 Pri výbere zohľadnite aj to, či nemáte v jazierku živočíchy (niektorým nemusí prílišné svetlo prospievať).

 • Neon flex LED pásom viete osvetliť jazierko po celom obvode alebo ním osvetliť most nad jazierkom.
 • Pokiaľ vám nejde o štýl, ideálnym osvetlením môžu byť LED reflektory, ktoré osvetlia priestor. Prípadne môžete využiť LED reflektory aj s funkciou RGB.

Ovládanie

 • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
 • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.
 • Takisto odporúčame spínanie osvetlenia pomocou senzora.

Farba svetla a IP krytie

Pri osvetlení priestorov okolo domu je výber farby svetla orientovaný skôr do teplejších odtieňov, čiže napríklad na osvetlenie chodníka môžete zvoliť neutrálnu farbu svetla a pri svietidlách, ktoré bude mať v záhrade pri rastlinách alebo jazierku, teplú bielu farbu svetla. S hrou farieb, vďaka využitiu RGB technológie, môžete dodať záhrade šmrnc.

Stupeň krytia IP by mal byť minimálne IP44.