Osvetlenie spálne

Osvetlenie spálne
Farba svetla
Spálňa je oddychový priestor, mali by sme preto voliť skôr teplé odtiene farby svetla - teplú alebo neutrálnu bielu.
CRI
min. 80
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie. Vypínač na hlavné osvetlenie si dajte aj vedľa postele.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné stropné osvetlenie

by malo osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú, že v oddychových priestoroch by malo byť minimálne 100 luxov (100 lúmenov/m2). Môžete použiť stropné svietidlo alebo zapustené či prisadené LED panely.

Funkčné osvetlenie

Pre večerné čítanie v posteli použite stolové nočné lampy. V prípade šatníkovej skrine odporúčame použiť systém LED pás + zdroj + lišta + senzor. Pre šatníkovú miestnosť sa hodia LED panely alebo lineárne (podlhovasté) svietidlá.

Dekoračné osvetlenie

vytvorí prítmie a je vhodné pri večernom sledovaní TV, ale môže nám poslúžiť aj ako orientačné svetlo, ak potrebujete v noci odbehnúť na toaletu či po pohár vody.

Na čo myslieť pri osvetlení spálne?

Spálňu môžeme pokojne označiť za najintímnejšiu časť nášho obydlia a za priestor, kde vyžadujeme pohodlie a relax. Často sa, okrem postele, v spálni nachádza aj šatníková skriňa, prípadne aj samostatný šatník ako miestnosť. Samozrejmosťou sú nočné stolíky, typicky z každej strany postele.

Pri osvetlení spálne treba okrem týchto zón brať do úvahy ďalšie faktory: farbu stien, množstvo prirodzeného svetla alebo aj veľkosť či usporiadanie miestnosti. Ak ešte máte možnosť, myslite na to, ako sa bude prirodzené svetlo dostávať do spálne, najmä ráno.

Osvetľovacie zóny

V spálni by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Hlavné stropné osvetlenie

Hlavné osvetlenie v spálni by malo osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú, že v oddychových priestoroch by malo byť minimálne 100 luxov, t.j. 100 lúmenov na m2. Pri veľkosti spálne cca. 4×3,5m=14 m2, potrebujete zhruba 1400 lúmenov.

  • Na osvetlenie spálne sa skvele hodia LED panely, a to buď prisadené alebo zapustené do zníženého sadrokartónového stropu.
  • Do zníženého sadrokartónového stropu sa často používajú aj bodové svetlá.
  • Ako hlavné stropné svietidlo môžete použiť závesnú lampu, ideálne ale nie nad posteľou, aby ste predišli nechceným kontaktom pri pretriasaní paplónov.

Osvetlenie nočného stolíka a šatníka

Tieto druhy osvetlenia nazývame funkčnými. Ako už aj z názvu vyplýva, funkčné svetlá sú pre nejaký konkrétny účel-funkciu.

  • Pre večerné čítanie v posteli použite stolové nočné lampy. Ideálne také, aby bol smer svetla do istej miery nastaviteľný. To aby ste sa nemuseli s knihou nastavovať ku svetlu, ale naopak. Zároveň by takéto svetlo nemalo byť príliš silné, alebo by jeho intenzita mala byť nastaviteľná. To pre prípad, že by vaša polovička chcela už spať. 😉
  • Ako funkčné svetlo môžu poslúžiť aj LED panely s nižšou intenzitou svetla alebo bodové svetlá zabudované do zníženého sadrokartónového stropu.
  • V prípade šatníkovej skrine odporúčame použiť systém LED pás + zdroj + lišta + senzor na pohyb rukou alebo na otváranie a zatváranie dvierok skrine.
  • Pre zvláštnu šatníkovú miestnosť sa hodia tiež LED panely, ale ak je miestnosť podlhovastá, tak ešte lepšie lineárne (podlhovasté) svietidlo alebo LED pás v hliníkovej lište.

Dekoračné osvetlenie

Dekoračné osvetlenie vytvorí prítmie a je vhodné pri večernom sledovaní televízie (i keď to v spálni neodporúčame :)), ale môže nám poslúžiť aj ako orientačné svetlo, ak potrebujete v noci odbehnúť na toaletu či po pohár vody.

  • Televízor, skrine či posteľ môžu byť podsvietené RGB LED pásmi, ktoré sa dajú farebne podľa nálady meniť.
  • Stojaca lampa dodá veľkej spálni šmrnc. Vhodné sú najmä stmievateľné.
  • Nástenné svietidlá nad posteľou svietiace na strop sú skvelým doplnkom a vytvoria tú správnu atmosféru.

Ovládanie

Ovládanie svetiel je najmä v spálni veľmi dôležité. Nikomu sa predsa nechce vstávať, keď už sa „zapelešil“ do periny alebo prehmatávať cez partnera, ak zaspí pri čítaní knižky. Myslite teda na nasledovné:

  • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
  • Vypínač na hlavné osvetlenie si dajte aj vedľa postele. Nebudete sa musieť pre vypnutie postaviť z postele.
  • Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre večerné prítmie.
  • Zvážte ovládanie svetiel aj pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.

Farba svetla a CRI

Spálňa je oddychový priestor, mali by sme preto voliť skôr teplé odtiene farby svetla – buď teplú bielu alebo neutrálnu bielu. Toto platí pre všetky osvetľovacie zóny, čiže pre hlavné, funkčné a dekoračné osvetlenie.

Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.