Osvetlenie obývačky

Osvetlenie obývačky
Farba svetla
Obývačka je najmä oddychový priestor, mali by sme preto voliť skôr teplé odtiene farby svetla - teplú alebo neutrálnu bielu.
CRI
min. 80
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné osvetlenie

by malo výrazne osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú v oddychových priestoroch minimálne 100 luxov (100 lúmenov/m2). Hlavné stropné svietidlo by zároveň malo dobre vyzerať, aj keď je vypnuté, aby bolo súčasťou dizajnu obývačky. Skvele sa pre to hodia:

Relaxačné osvetlenie

vyžaruje pomerne málo svetla a jeho úlohou je vytvoriť prítmie. Môže byť vhodné večer pri pozeraní filmov, či rozhovoroch s priateľmi a rodinou. Môžete použiť nástenné svietidlá so svetlom odrážajúcim sa od steny, alebo aj LED pásy či bodové svetlá zabudované do zníženého sadrokartónového stropu.

Pracovné svetlá

Myslite aj na osvetlenie pre konkrétny účel. Stojace lampy sú skvelé pri gaučoch a kreslách pre prípad, že si chcete v obývačke čítať. Stolové lampy sú vhodné pre pracovný stôl v obývačke, a môžu mať aj okrasný účinok - opticky zväčšujú priestor, keďže vyžarujú svetlo „dovnútra“. Ak máte v obývačke jedálenský stôl, aj ten potrebuje zvláštne osvetlenie.

Dekoračné osvetlenie

Do obývačky by sme mali umiestniť viacero nepriamych zdrojov svetla. Televízor či nábytok môžu byť podsvietené LED pásmi. Obrazy, vitríny, knižnice sa dajú osvetliť pomocou bodoviek. Nástenné svietidlá svietiace na strop môžu opticky zvýšiť nízky strop. Podlahové svetlá sa hodia na osvetlenie tmavších častí po krajoch obývačky.

Na čo myslieť pri osvetlení obývačky?

Obývačka môže byť svetlá a živá počas dňa, tmavá a útulná večer pri pozeraní filmov, mierne osvetlená pri večernom relaxovaní a rozhovoroch pri vínku. Tomu všetkému sa osvetlenie obývačky musí vedieť prispôsobiť.

Ak ešte máte možnosť, myslite na dostatok prirodzeného denného svetla v obývačke. Veľké okná, svetlejšie steny a voľný priestor zabezpečia, že umelé osvetlenie budete potrebovať menej.

Osvetľovacie zóny

V obývačke by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Hlavné stropné osvetlenie pre rušné chvíle

Hlavné osvetlenie v obývačke by malo výrazne osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú, že v oddychových priestoroch by malo byť minimálne 100 luxov, t.j. 100 lúmenov na m2. Odporúčame ale mať zhruba 2-krát toľko, aby aj deti hrajúce sa na podlahe videli na svoje hračky. Tzn. asi 200 lx = 200 lm/m2 obývačky. Pri veľkosti obývačky cca. 6x4m=24 m2, potrebujete zhruba 5000 lúmenov – ideálne 2 vhodne rozmiestnené svietidlá po 2500 lúmenoch.

 • Hlavné stropné svietidlo by zároveň malo dobre vyzerať, aj keď je vypnuté, aby bolo súčasťou dizajnu obývačky. Skvele sa preto hodia závesné lampy, ale aj veľké LED panely či pekné bodovky.
 • Závesné lampy by sme zvažovali vtedy, ak je elektrický vývod nad konferenčným stolíkom – aby ste predišli nechceným kontaktom s hlavou. :) Dĺžka závesu svietidla by mala byť aspoň dvojnásobná oproti dĺžke tela svietidla.

Relaxačné osvetlenie

Relaxačné svietidlá vyžarujú pomerne málo svetla a ich úlohou je vytvoriť prítmie. Môže byť vhodné večer pri pozeraní filmov, či rozhovoroch s priateľmi a rodinou.

 • Môžete použiť nástenné svietidlá. Svetlo sa bude odrážať od steny, takže nebude svietiť do očí a bude mať odtieň farby steny.
 • Ako relaxačné svetlo môžu poslúžiť aj LED pásy, či bodové svetlá zabudované do zníženého sadrokartónového stropu.
 • Ak neradi pozeráte televízor v úplnej tme a dekoračné svetlo budete mať zapnuté počas pozerania, umiestnite ho mimo zorného poľa pri pozeraní na TV. V opačnom prípade vás bude rušiť. Pozor aj na prípadné odrazy svetla v obrazovke televízora.

Pracovné svetlá pre rôzne aktivity

Myslite aj na osvetlenie pre konkrétny účel – čítanie, kreslenie, práca, apod., ale aj na osvetlenie tmavšej časti obývačky, ktorá inak osvetlená nie je.

 • Stojace lampy sú skvelé pri gaučoch a kreslách pre prípad, že si chcete v obývačke čítať.
 • Stolové lampy sú vhodné pre prípadný pracovný stôl v obývačke, ale môžu mať aj okrasný účinok. Môžu opticky zväčšovať priestor, keďže vyžarujú svetlo „dovnútra“.
 • Ak máte v obývačke jedálenský stôl, je to ďalšia zóna, ktorá potrebuje zvláštne osvetlenie.

Dekoračné svietidlá

Do obývačky by sme mali umiestniť viacero nepriamych zdrojov svetla:

 • Televízor, či nábytok môžu byť podsvietené LED pásmi, ktoré sa dajú farebne podľa nálady meniť.
 • Obrazy, vitríny, knižnice, apod. sa dajú osvetliť pomocou bodoviek alebo špeciálnymi akcentovými nástenným svietidlami.
 • Podlahové svetlá sa hodia na osvetlenie tmavších častí po krajoch obývačky.
 • Nástenné svietidlá svietiace na strop môžu opticky zvýšiť nízky strop.

Ovládanie

Tipy pre ovládanie svetiel v obývačke:

 • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
 • Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre večerné prítmie.
 • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.

Farba svetla a CRI

Obývačka je najmä oddychový priestor, mali by sme preto voliť skôr teplé odtiene farby svetla – buď teplú bielu alebo neutrálnu bielu. Samozrejme, je to na vašej preferencii a ak preferujete studené biele svetlo, môžete použiť aj to. Môžete dokonca použiť rôzne farby svetla pre rôzne potreby:

 • k pracovnému stolu si môžete dať studené biele svetlo, keďže podporuje výkonnosť,
 • relaxačné osvetlenie môže mať teplú bielu farbu svetla,
 • hlavné osvetlenie zase neutrálnu bielu.

Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.