Osvetlenie kúpeľne

Image
Farba svetla
Väčšinou v kúpeľni deň začíname aj končíme, preto by svetlo nemalo oslňovať. Odporúčame preto neutrálnu bielu farbu svetla.
CRI
min. 80
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné osvetlenie

by malo výrazne osvetliť celú miestnosť, mimo miest, Technické normy určujú, že v kúpeľňových priestoroch by malo byť minimálne 250 luxov (250 lúmenov/m2). Na osvetlenie odporúčame:

Osvetlenie zrkadla

je dôležité osvetlenie v miestach, kde by tmavé miesta nemali čo hľadať. Máme na mysli predovšetkým osvetlenie nad umývadlom, v oblasti kúpeľňového zrkadla.

Dekoračné osvetlenie

je doplnkové osvetlenie, ktoré má estetickú funkciu a dotvára celkový dizajn kúpeľne. Pri dekoračnom (ambientnom) osvetlení je voľba jasná:

Na čo myslieť pri osvetlení kúpeľne?

Kúpeľňa patrí medzi tie miestnosti, ktorú možno nakonfigurovať viacerými spôsobmi. Máme na mysli napríklad to, že si môžete vybrať či si dáte vaňu alebo sprchový kút, či sa bude v kúpeľni nachádzať WC alebo bude mať vyhradenú miestnosť, prípadne aj to, či sa v kúpeľni bude nachádzať práčka alebo sušička.

Osvetľovacie zóny

V kúpeľni by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Ešte predtým, než nainštalujeme hocijaké osvetlenie do kúpeľne, musíme zvážiť, kde budú v priestoroch kúpeľne svietidlá umiestnené z dôvodu ich IP krytia.

Hlavné osvetlenie

Hlavné (ambientné) osvetlenie v kúpeľni by malo výrazne osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú, že v kúpeľňových priestoroch by malo byť minimálne 250 luxov, t.j. 250 lúmenov na m2. Pri veľkosti kúpeľne cca. 2×2,5m= 5m2, potrebujete zhruba 1250 lúmenov.

 • Ako hlavné stropné svietidlo by sme odporúčali LED panely, a to už prisadené alebo zapustené do sadrokartónu.
 • Zvoliť môžete aj bodové svetlá do sadrokatónu
 • Vhodným osvetlením sú aj LED stropnice, ktoré ponúkame aj so senzorom pohybu.

V prípade, ak uvažujete nad osvetlením nad sprchový kút, nezabudnite na dostatočné IP krytie!

Osvetlenie zrkadla

Tak, ako pri kuchyni je to osvetlenie kuchynskej linky alebo kuchynského ostrovčeka, takisto aj v kúpeľni je dôležité osvetlenie v miestach, kde by tmavé miesta nemali čo hľadať. Máme na mysli predovšetkým osvetlenie nad umývadlom, v oblasti kúpeľňového zrkadla.

 • Svietidlá nad zrkadlo alebo aj nástenné svietidlá sú ideálnym osvetlením, najmä ak ide o to, aby sme v zrkadle videli našu krásu 😊
 • Niektoré zrkadlá alebo kompletné súpravy nábytku s umývadlom a zrkadlom už majú osvetlenie od výrobcu, no my by sme odporúčali osvetlenie LED žiarovkami. Typ žiarovky väčšinou býva uvedený na malom štítku (GU10, E14, E27 atď.).
 • Takisto bodovky, ktoré dostatočne osvetlia zrkadlo sú vhodným osvetlením pracovného priestoru.

Dekoračné osvetlenie

Čo sa týka dekoračného (ambientného) osvetlenia, pri kúpeľni je voľba jasná: LED pásy.

 • Sprchový kút, najmä z hornej časti.
 • Osvetlenie vane.
 • Po celom obvode kúpeľne. Toto osvetlenie možno použiť aj pri osvetlení WC, ak ide o samostatnú miestnosť.

Takisto, ako sme už uviedli aj predtým, pozor však na IP krytie.

Ovládanie

 • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
 • Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre večerné prítmie.
 • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.

Farba svetla a CRI

Väčšinou v kúpeľni deň začíname a rovnako to býva aj naša posledná „zastávka“ pred uložením sa do postele. Preto by výber farby svetla mal spĺňať tieto kritériá:

 • predovšetkým by nemalo oslňovať, čiže odporúčame pri hlavnom osvetlení zvoliť neutrálnu farbu svetla. Neutrálna farba svetla sa odporúča aj z dôvodu, že pri tomto type svetla má pokožka prirodzenú farbu,
 • studenú bielu odporúčame nad zrkadlo alebo na miestach, kde sa vyžaduje väčšia intenzita svetla,

Dôležité je si však uvedomiť, akej farby je kúpeľňa, resp. aké tmavé či naopak svetlé farby sú použité: ak sú tmavé, tak môžete použiť svetlá s vyššou intenzitou, nakoľko svetlo sa nebude tak odrážať od povrchov. Pri svetlých farbách je problém opačný: svetlá s vyššou intenzitou môžu spôsobiť, že osvetlenie nebude príjemné pre oko a preto treba zvoliť osvetlenie s nižšou intenzitou.

Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.