Osvetlenie kúpeľne

Osvetlenie kúpeľne
Farba svetla
Pred uložením sa do postele by sme sa nemali vystavovať studenej farbe svetla, ktorá má povzbudivé účinky. Voľte preto skôr neutrálnu alebo teplú bielu farbu svetla.
CRI
min. 80
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné stropné osvetlenie

by malo výrazne osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú, že v kúpeľňových priestoroch by malo byť minimálne 250 luxov (250 lúmenov/m2). Na osvetlenie odporúčame:

Osvetlenie zrkadla

vyžaduje viac svetla, než iné časti kúpeľne. Najmä preto, aby sme videli na detaily tváre a tela (napr. pri holení, úprave vlasov, apod.). Pre tento účel sa hodia:

Dekoračné osvetlenie

je doplnkové osvetlenie, ktoré má estetickú funkciu a dotvára celkový dizajn kúpeľne. Ide najmä o osvetlenie a podsvietenie sprchového kúta a vane. Voľba je tu jasná:

Na čo myslieť pri osvetlení kúpeľne?

Návrh osvetlenia v kúpeľni záleží od toho, ako máte kúpeľňu navrhnutú. Či máte vaňu, sprchový kút alebo oboje. Či je v kúpeľni záchod alebo preň máte vyhradenú miestnosť, prípadne aj to, či sa v kúpeľni nachádza práčka alebo sušička.

Ak ešte máte možnosť, myslite na aspoň nejaké prirodzené denné svetlo v kúpeľni. Okno a svetlejšie steny zabezpečia, že umelého osvetlenia budete potrebovať menej.

Osvetľovacie zóny

V kúpeľni by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Hlavné stropné osvetlenie

Hlavné stropné osvetlenie v kúpeľni by malo výrazne osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú, že v kúpeľňových priestoroch by malo byť minimálne 250 luxov, t.j. 250 lúmenov na m2. Pri veľkosti kúpeľne cca. 2x3m = 6m2, potrebujete zhruba 1500 lúmenov. Samotnú svietivosť svietidiel ale vyberajte aj podľa toho, akej farby je kúpeľňa, resp. aké tmavé či naopak svetlé farby sú použité. Ak sú tmavé, tak môžete použiť svetlá s vyššou intenzitou, nakoľko svetlo sa nebude tak odrážať od povrchov. Pri svetlých farbách je problém opačný: svetlá s vyššou intenzitou môžu spôsobiť, že osvetlenie nebude príjemné pre oko a preto treba zvoliť osvetlenie s nižšou intenzitou.

  • Ako hlavné stropné svietidlo odporúčame LED panely, prisadené (LED stropnice) alebo zapustené do sadrokartónu.
  • Zvoliť môžete aj bodové svetlá do sadrokartónu. Vhodné sú najmä do väčších kúpeľní, kde je potom svetlo lepšie rozptýlené, než keď máte jedno hlavné svietidlo.
  • Aj keď sa to niekomu páči, visiace lampy do kúpeľne neodporúčame. Jedine ak máte vysoké stropy v kúpeľni a nehrozí kontakt hlavy s lampou. :)

Hlavné stropné osvetlenie zväčša neprichádza do kontaktu s vodou, takže stačí aj základné krytie IP20. Ak by predsa, nižšie nájdete konkrétne odporúčania ku krytiu.

Osvetlenie kúpeľňového zrkadla

Pri kúpeľňovom zrkadle potrebujeme vidieť na detaily tváre a tela (napr. pri holení, úprave vlasov, apod.), čo vyžaduje viac svetla, než iné časti kúpeľne. Preto je vhodné mať svietidlo priamo na tento účel.

  • Najlepšie sa sem hodia špeciálne svietidlá určené nad zrkadlo, ale použiť môžete aj iné nástenné či lineárne svietidlá. Ide najmä o to, aby sme v zrkadle videli našu krásu. 😊
  • Niektoré zrkadlá alebo kompletné súpravy nábytku s umývadlom a zrkadlom už majú osvetlenie priamo od výrobcu. Zväčša to je LED pás so zabudovaným zdrojom. Ak by vám LED pás prestal svietiť a je po záručnej dobe, radi vám pomôžeme. Ak je zrkadlo osvetlené žiarovkami, typ žiarovky väčšinou býva uvedený na malom štítku (E14, E27, GU10).
  • Zrkadlo sa dá osvetliť aj bodovými žiarovkami (GU10, MR16) zo stropu. Musia ale vyžarovať dostatočné svetlo.

Dekoračné osvetlenie

Čo sa týka dekoračného (ambientného) osvetlenia, pri kúpeľni je voľba jasná: LED pásy + zdroj + lišta. Môžete si z tejto kombinácie vytvarovať v podstate akékoľvek svietidlo a osvetliť ním:

  • Sprchový kút, najmä z hornej časti alebo ako zvislý svietiaci pás. Pokojne aj s možnosťou prepínania farieb (RGB).
  • Osvetlenie alebo podsvietenie vane.
  • Po celom obvode kúpeľne. Toto osvetlenie možno použiť aj pri osvetlení WC, ak ide o samostatnú miestnosť.

Pri týchto riešeniach ale pozor na IP krytie. Na týchto miestach bude pravdepodobne dochádzať ku kontaktu s vodou, takže vyberajte vyššie IP krytia. Pre presné odporúčania čítajte nižšie.

IP krytie

Pre osvetlenie kúpeľne ľudia najčastejšie hľadajú svietidlá s krytím IP44 a vyšším. Pozor ale, toto krytie nie je vhodné kdekoľvek do kúpeľne a nie všade potrebujete svietidlá s takto vysokým krytím. Pozrite si obrázok IP zón kúpeľne:

IP zóny kúpeľne

  • Zóna 0: Na použitie priamo do vane, či sprchy potrebujete svietidlá s krytím aspoň IPx7.
  • Zóna 1: V priestoroch na stene nad vaňou do výšky 225cm od podlahy, či podobne na stene sprchy, potrebujete svietidlá s krytím aspoň IPx5.
  • Zóna 2: Svietidlá s IP44 a viac sú potrebné do Zóny 2, t.j. 60cm od vane alebo sprchy do ktorejkoľvek strany, ale na stene nad vaňou a sprchou 75cm nad Zónou 1 (75cm nad 225cm od podlahy, ak je strop tak vysoký). To všetko za predpokladu, že voda nebude priamo striekať na svietidlo.
  • Zóna 3: Mimo Zón 0, 1 a 2 stačí svietidlo s krytím IP20 = bežné krytie interiérových svietidiel, kde nedochádza do styku s vodou.

Detailné vysvetlenie IP krytia »

Ovládanie

Tipy pre ovládanie svetiel v kúpeľni:

  • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
  • Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre prítmie.
  • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.

Farba svetla a CRI

Väčšinou v kúpeľni deň začíname a rovnako to býva aj naša posledná „zastávka“ pred uložením sa do postele. Preto by výber farby svetla mal spĺňať tieto kritériá:

  • Tesne pre spaním by sme sa nemali vystavovať studenej farbe svetla – tá blokuje tvorbu melatonínu a ťažšie sa nám bude zaspávať alebo budeme horšie spať. Odporúčame pri hlavnom osvetlení zvoliť neutrálnu alebo teplú farbu svetla.
  • Neutrálnu bielu odporúčame nad zrkadlo, pri tomto type svetla má pokožka prirodzenú farbu.
  • Dekoračné osvetlenie v kúpeľni zvykne mať teplú bielu farbu svetla alebo akúkoľvek, ktorá sa dizajnovo hodí. Veľmi obľúbené sú RGB riešenia, kde si môžete meniť farbu svetla podľa nálady na akúkoľvek (modrú, červenú, zelenú, apod.).

Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.