Na čo myslieť pri osvetlení kuchyne?
Kuchyňa je veľmi aktívna miestnosť v domácnosti. Vyžaduje správne osvetlenie pre rodinu pri jedle, ale vyžaduje aj špeciálne osvetlenie pre činnosti spojené s prípravou pokrmov. Konkrétne osvetlenie závisí od viacerých faktorov, najmä od veľkosti, usporiadania, využitia kuchyne, ale aj od toho, či máte kuchyňu spojenú s jedálňou alebo obývačkou.
Ak ešte máte možnosť, myslite na dostatok prirodzeného denného svetla v kuchyni. Veľké okná, svetlejšie steny a voľný priestor zabezpečia, že umelého osvetlenia budete potrebovať menej.
Osvetľovacie zóny
V kuchyni by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.
Hlavné stropné osvetlenie
Hlavné osvetlenie v kuchyni by malo osvetliť celú miestnosť, mimo miest, ktoré vyžadujú osvetlenie navyše. Technické normy určujú, že v kuchyni by malo byť okolo 300 luxov, t.j. 300 lúmenov na m2. Pri veľkosti kuchyne cca. 4x4m = 16m2, potrebujete zhruba 4800 lúmenov. A to ešte odporúčame zvlášť osvetlenie pracovnej plochy.
- Ak máte sadrokartónový strop, ako hlavné stropné svietidlo odporúčame zapustené LED panely alebo bodové svetlá.
- Ak nemáte strop na zapustenie svietidiel, odporúčame prisadené LED panely, poprípade závesné lampy.
Svietidlá nemusíte rozmiestňovať rovnomerne. Umiestňujte ich najmä nad tie plochy, ktoré budete využívať – nad stôl, v priestore pred kuchynskou linkou, apod. Závesné lampy odporúčame tam, kde sa nechodí (aby sa predišlo úrazom), najmä nad kuchynský ostrovček.
Osvetlenie kuchynskej linky a digestora
Osvetlenie kuchynskej linky a digestora patrí medzi tzv. pracovné svetlá, ktoré sú používané pri rôznych činnostiach. Ide predovšetkým o krájanie a prípravu pokrmov, či nápojov na pracovnej či kuchynskej linke. Pri tomto type osvetlenia dbajte na vyššiu svietivosť, ktorá by mala byť na úrovni 350 až 400 luxov, t.j. 350-400 lúmenov na m2.
- Sústavou LED pás + zdroj + lišta môžete vytvoriť svietidlo akejkoľvek dĺžky a osvetliť pracovnú dosku na kuchynskej linke presne tak, ako potrebujete.
- Lineárne LED svietidlá sú v dĺžkach 30cm, 60cm, 120cm a dajú sa nadpájať, čo vám tiež dáva istú mieru flexibility.
- Môžete použiť aj bodové svetlá, ale tie nezaručujú rovnomerné rozloženie svetla.
- V prípade digestora či odsávača pár (ak sú vybavené osvetlením) odporúčame vymeniť žiarovku za LED žiarovku, vo väčšine prípadov sú so závitom E14 alebo G4.
Osvetlenie kuchynského stola/ostrovčeka
Tento priestor si vyžaduje osvetlenie, ktoré okrem funkčnosti spĺňa aj funkciu dizajnového doplnku. V prípade závesných lámp dbajte na to, aby svietidlá “zapadli” do dizajnu kuchyne.
- Najvhodnejším osvetlením kuchynského ostrovčeka sú asi závesné lampy. S filament LED žiarovkami budú plniť peknú dizajnovú funkciu, aj keď budú vypnuté. Pozor však na optimálnu výšku, aby bol rozptyl svetla po stole dostatočný a zároveň, aby nevznikali nechcené strety hlavy s lampou. 😊
- Nad barovým pultom môžete použiť bodové svetlá so slabšou intenzitou svetla.
- Zaujímavý efekt má kuchynský ostrovček podsvietený LED pásom.
Akcentové osvetlenie
Akcentové osvetlenie vyžaduje pomerne málo svetla a jeho úlohou je vytvoriť akurátne svetlo pre zorientovanie sa. Je vhodné večer pri neskoršom príchode domov, romantickej večeri alebo nenápadnej návšteve chladničky. 😊 Je to doplnkové osvetlenie, ktoré môže slúžiť len na dotvorenie dizajnu celej kuchyne.
- Kuchynský nábytok môže byť podsvietený LED pásom. LED pás môže byť nainštalovaný aj z hornej časti kuchynských skriniek a tým pridá na estetickej stránke kuchyne.
- Môžete použiť nástenné svietidlá. Svetlo sa bude odrážať od steny, takže nebude svietiť do očí a bude mať odtieň farby steny.
- Ako akcentové svetlo môžu poslúžiť aj LED pásy, či bodovky s nižšou intenzitou zabudované do zníženého sadrokartónového stropu.
Ovládanie
Tipy pre ovládanie svetiel v kuchyni:
- Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
- Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre večerné prítmie.
- Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.
Farba svetla a CRI
V kuchyni, podobne ako pri obývačke, môžeme použiť rôzne farby svetla. V oblastiach prípravy jedla odporúčame studenú bielu, lepšie sa pri tomto svetle pracuje. Doplnkové osvetlenie kuchynských skriniek stačí v teplej farbe svetla „na efekt“. Na zvyšné osvetlenie kuchyne je vhodná neutrálna biela farba svetla.
Farby svetla pre rôzne potreby:
- k pracovnej ploche si môžete dať studené biele svetlo, ktoré môže dosahovať úroveň až 350 luxov,
- doplnkové osvetlenie, napríklad kuchynských skriniek, môže mať teplú bielu farbu svetla,
- hlavné osvetlenie a osvetlenie jedálenského stola neutrálnu bielu.
Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.