Osvetlenie kuchyne

Osvetlenie kuchyne
Farba svetla
Kuchyňa je najmä pracovný priestor, mali by sme preto voliť skôr studené odtiene farby svetla - studenú alebo neutrálnu bielu.
CRI
min. 80
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné stropné osvetlenie

by malo výrazne osvetliť celú miestnosť, mimo miest, ktoré vyžadujú osvetlenie navyše. Technické normy určujú, že v kuchyni by malo byť okolo 300 luxov (300 lúmenov/m2). Skvele sa pre to hodia:

Akcentové osvetlenie

vyžaduje pomerne málo svetla a jeho úlohou je vytvoriť dostatočné svetlo pre orientáciu v kuchyni. Je vhodné večer pri neskoršom príchode domov, romantickej večeri alebo nenápadnej návšteve chladničky. 😊

Osvetlenie kuchynského stola/ostrovčeka

by malo okrem funkčnosti spĺňať aj funkciu dizajnového doplnku. V prípade závesných lámp dbajte na to, aby svietidlá "zapadli" do dizajnu kuchyne.

Osvetlenie kuchynskej linky a digestora

by malo osvetliť najmä miesta, kde sa v kuchyni "pracuje". Ide predovšetkým o krájanie a všeobecne prípravu pokrmov a nápojov. Pri tomto osvetlení dbajte na vyššiu svietivosť (350-400lx).

Na čo myslieť pri osvetlení kuchyne?

Kuchyňa je veľmi aktívna miestnosť v domácnosti. Vyžaduje správne osvetlenie pre rodinu pri jedle, ale vyžaduje aj špeciálne osvetlenie pre činnosti spojené s prípravou pokrmov. Konkrétne osvetlenie závisí od viacerých faktorov, najmä od veľkosti, usporiadania, využitia kuchyne, ale aj od toho, či máte kuchyňu spojenú s jedálňou alebo obývačkou.

Ak ešte máte možnosť, myslite na dostatok prirodzeného denného svetla v kuchyni. Veľké okná, svetlejšie steny a voľný priestor zabezpečia, že umelého osvetlenia budete potrebovať menej.

Osvetľovacie zóny

V kuchyni by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Hlavné stropné osvetlenie

Hlavné osvetlenie v kuchyni by malo osvetliť celú miestnosť, mimo miest, ktoré vyžadujú osvetlenie navyše. Technické normy určujú, že v kuchyni by malo byť okolo 300 luxov, t.j. 300 lúmenov na m2. Pri veľkosti kuchyne cca. 4x4m = 16m2, potrebujete zhruba 4800 lúmenov. A to ešte odporúčame zvlášť osvetlenie pracovnej plochy.

 • Ak máte sadrokartónový strop, ako hlavné stropné svietidlo odporúčame zapustené LED panely alebo bodové svetlá.
 • Ak nemáte strop na zapustenie svietidiel, odporúčame prisadené LED panely, poprípade závesné lampy.

Svietidlá nemusíte rozmiestňovať rovnomerne. Umiestňujte ich najmä nad tie plochy, ktoré budete využívať – nad stôl, v priestore pred kuchynskou linkou, apod. Závesné lampy odporúčame tam, kde sa nechodí (aby sa predišlo úrazom), najmä nad kuchynský ostrovček.

Osvetlenie kuchynskej linky a digestora

Osvetlenie kuchynskej linky a digestora patrí medzi tzv. pracovné svetlá, ktoré sú používané pri rôznych činnostiach. Ide predovšetkým o krájanie a prípravu pokrmov, či nápojov na pracovnej či kuchynskej linke. Pri tomto type osvetlenia dbajte na vyššiu svietivosť, ktorá by mala byť na úrovni 350 až 400 luxov, t.j. 350-400 lúmenov na m2.

 • Sústavou LED pás + zdroj + lišta môžete vytvoriť svietidlo akejkoľvek dĺžky a osvetliť pracovnú dosku na kuchynskej linke presne tak, ako potrebujete.
 • Lineárne LED svietidlá sú v dĺžkach 30cm, 60cm, 120cm a dajú sa nadpájať, čo vám tiež dáva istú mieru flexibility.
 • Môžete použiť aj bodové svetlá, ale tie nezaručujú rovnomerné rozloženie svetla.
 • V prípade digestora či odsávača pár (ak sú vybavené osvetlením) odporúčame vymeniť žiarovku za LED žiarovku, vo väčšine prípadov sú so závitom E14 alebo G4.

Osvetlenie kuchynského stola/ostrovčeka

Tento priestor si vyžaduje osvetlenie, ktoré okrem funkčnosti spĺňa aj funkciu dizajnového doplnku. V prípade závesných lámp dbajte na to, aby svietidlá “zapadli” do dizajnu kuchyne.

 • Najvhodnejším osvetlením kuchynského ostrovčeka sú asi závesné lampy. S filament LED žiarovkami budú plniť peknú dizajnovú funkciu, aj keď budú vypnuté. Pozor však na optimálnu výšku, aby bol rozptyl svetla po stole dostatočný a zároveň, aby nevznikali nechcené strety hlavy s lampou. 😊
 • Nad barovým pultom môžete použiť bodové svetlá so slabšou intenzitou svetla.
 • Zaujímavý efekt má kuchynský ostrovček podsvietený LED pásom.

Akcentové osvetlenie

Akcentové osvetlenie vyžaduje pomerne málo svetla a jeho úlohou je vytvoriť akurátne svetlo pre zorientovanie sa. Je vhodné večer pri neskoršom príchode domov, romantickej večeri alebo nenápadnej návšteve chladničky. 😊 Je to doplnkové osvetlenie, ktoré môže slúžiť len na dotvorenie dizajnu celej kuchyne.

 • Kuchynský nábytok môže byť podsvietený LED pásom. LED pás môže byť nainštalovaný aj z hornej časti kuchynských skriniek a tým pridá na estetickej stránke kuchyne.
 • Môžete použiť nástenné svietidlá. Svetlo sa bude odrážať od steny, takže nebude svietiť do očí a bude mať odtieň farby steny.
 • Ako akcentové svetlo môžu poslúžiť aj LED pásy, či bodovky s nižšou intenzitou zabudované do zníženého sadrokartónového stropu.

Ovládanie

Tipy pre ovládanie svetiel v kuchyni:

 • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
 • Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre večerné prítmie.
 • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.

Farba svetla a CRI

V kuchyni, podobne ako pri obývačke, môžeme použiť rôzne farby svetla. V oblastiach prípravy jedla odporúčame studenú bielu, lepšie sa pri tomto svetle pracuje. Doplnkové osvetlenie kuchynských skriniek stačí v teplej farbe svetla „na efekt“. Na zvyšné osvetlenie kuchyne je vhodná neutrálna biela farba svetla.

Farby svetla pre rôzne potreby:

 • k pracovnej ploche si môžete dať studené biele svetlo, ktoré môže dosahovať úroveň až 350 luxov,
 • doplnkové osvetlenie, napríklad kuchynských skriniek, môže mať teplú bielu farbu svetla,
 • hlavné osvetlenie a osvetlenie jedálenského stola neutrálnu bielu.

Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.