Osvetlenie kuchyne

Image
Farba svetla
Kuchyňa je najmä pracovný priestor, mali by sme preto voliť skôr studené odtiene farby svetla - studenú alebo neutrálnu bielu.
CRI
min. 80
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné osvetlenie

by malo výrazne osvetliť celú miestnosť, mimo miest, ktoré vyžadujú osvetlenie navyše. Technické normy určujú, že v kuchyni by malo byť okolo 300 luxov (300 lúmenov/m2). Skvele sa pre to hodia:

Akcentové osvetlenie

vyžaduje pomerne málo svetla a jeho úlohou je vytvoriť akurátne svetlo pre zorientovanie sa. Je vhodné večer pri neskoršom príchode domov, romantickej večeri alebo nenápadnej návšteve chladničky... 😊

Osvetlenie kuchynského stola/ostrovčeka

si vyžaduje osvetlenie, ktoré je predovšetkým funkčné, ale zároveň je aj dizajnové. V prípade závesných lámp dbajte na to, aby svietidlá "zapadli" do dizajnu kuchyne.

Pracovné osvetlenie

by malo osvetliť najmä miesta, kde sa v kuchyni "pracuje". Ide predovšetkým o krájanie a všeobecne prípravu pokrmov a nápojov na pracovnej či kuchynskej linke, ale aj osvetlenie digestora. Pri tomto osvetlení dbajte na vyššiu svietivosť.

Na čo myslieť pri osvetlení kuchyne?

Kuchyňa je pravdepodobne najčastejším miestom, kde sa stretáva rodina a takisto miestom, ktoré na rozdiel od ostatných miestností, vyžaduje špeciálne zameranie sa na osvetlenie. Myslíme tu predovšetkým na činnosti spojené s prípravou pokrmov alebo aj na samotné posedenie v kuchyni.

Osvetlenie kuchyne však závisí od viacerých faktorov a to najmä od veľkosti, usporiadania, využitia kuchyne, ale treba dbať aj na to, či máte kuchyňu spojenú s jedálňou alebo obývačkou.

Osvetľovacie zóny

V kuchyni by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Hlavné osvetlenie

 • Hlavné (ambientné) osvetlenie v kuchyni by malo osvetliť celú miestnosť, mimo miest, ktoré vyžadujú osvetlenie navyše. Technické normy určujú, že v kuchyni by malo byť okolo 300 luxov, t.j. 300 lúmenov na m2. Pri veľkosti kuchyne cca. 3,5x4m=14 m2, potrebujete zhruba 4200 lúmenov. A to ešte odporúčame zvlášť osvetlenie pracovnej plochy.
 • Ako hlavné stropné svietidlo odporúčame závesné lampy, a to predovšetkým nad jedálenský stôl, ale aj zapustené LED panely či prisadené LED panely.
 • Určite treba zvážiť počet a rozmiestnenie svietidiel v kuchyni, najmä kvôli bezpečnosti a aby ste predišli nechceným úrazom.

Akcentové osvetlenie

Akcentové osvetlenie vyžaduje pomerne málo svetla a jeho úlohou je vytvoriť akurátne svetlo pre zorientovanie sa. Je vhodné večer pri neskoršom príchode domov, romantickej večeri alebo nenápadnej návšteve chladničky… 😊

 • Kuchynský nábytok môže byť podsvietený LED pásom, ktoré by však mali mať doplnkovú funkciu. LED pás môže byť nainštalovaný aj z hornej časti kuchynských skriniek a tým pridá na estetickej stránke kuchyne.
 • Môžete použiť nástenné svietidlá. Svetlo sa bude odrážať od steny, takže nebude svietiť do očí a bude mať odtieň farby steny.
 • Ako akcentové svetlo môžu poslúžiť aj LED pásy, či bodovky s nižšou intenzitou zabudované do zníženého sadrokartónového stropu.
 • Akcentové osvetlenie treba chápať ako doplnkové osvetlenie, ktoré často slúži len na dotvorenie dizajnu celej kuchyne.

Pracovné osvetlenie

Pod pojmom pracovné osvetlenie máme na mysli svetlá, ktoré budú použité pri istých činnostiach. Ide predovšetkým o krájanie a všeobecne prípravu pokrmov a nápojov na pracovnej či kuchynskej linke, ale aj osvetlenie digestora. Pri tomto osvetlení dbajte na vyššiu svietivosť, ktorá by mala byť na úrovni 350 až 400 luxov.

 • LED pásy sú vhodné na osvetlenie pracovnej dosky, resp. plochy, ale aj na osvetlenie pozdĺž celej kuchynskej linky.
 • Trubicové svietidlá by sme tiež odporúčali na osvetlenie kuchynskej linky, najmä v priestoroch, kde sa pripravujú pokrmy.
 • V prípade digestora či odsávača pár (ak sú vybavené osvetlením) odporúčame vymeniť žiarovku za LED žiarovku, vo väčšine prípadov so závitom E14.

Osvetlenie kuchynského stola/ostrovčeka

Tento priestor si vyžaduje osvetlenie, ktoré je predovšetkým funkčné, ale zároveň je aj dizajnové. V prípade závesných lámp dbajte na to, aby svietidlá “zapadli” do dizajnu kuchyne.

 • LED pásom odporúčame podsvietiť aj kuchynský ostrovček, takisto z dôvodu dizajnu a estetickosti.
 • Bodové svetlá so slabšou intenzitou svetla nad barovým pultom alebo zapustené do sadrokartónového stropu.
 • Závesné lampy s filament LED žiarovkami, ktoré majú plniť „imidžovú“ funkciu. Pozor však na výšku z dôvodu rozptylu svetla a prípadných nehôd 😊

Ovládanie

 • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
 • Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre večerné prítmie.
 • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.

Farba svetla a CRI

V kuchyni, podobne ako pri obývačke, môžeme použiť rôzne farby svetla. V oblastiach prípravy jedla, a to najmä pre priestory, kde sa krája, odporúčame studenú bielu, nakoľko tieň a neosvetlené časti môžu byť nebezpečné a spôsobiť zranenie. Doplnkové osvetlenie kuchynských skriniek stačí v teplej farbe svetla „na efekt“. Na zvyšné osvetlenie kuchyne dostačuje neutrálna farba svetla.

Farby svetla pre rôzne potreby:

 • k pracovnej ploche si môžete dať studené biele svetlo, ktoré môže dosahovať úroveň až 350 luxov,
 • doplnkové osvetlenie, napríklad kuchynských skriniek, môže mať teplú bielu farbu svetla,
 • hlavné osvetlenie a osvetlenie jedálenského stola neutrálnu bielu.

Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.