Osvetlenie garáže a dielne

Osvetlenie garáže a dielne
Farba svetla
Ak svoju garáž využívate aj ako dielňu, v ktorej radi majstrujete, odporúčame neutrálnu alebo studenú farbu svetla. Lepšie sa pri tomto svetle pracuje.
Pre vonkajšok IP
min. 44
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné osvetlenie

by malo osvetliť priestor tak, aby pri zaparkovanom aute nevznikali tmavé miesta. Odporúčame preto necentralizovať svietidlá, alebo ak, tak len svietidlá s vyššou svietivosťou.

Pracovné svetlá

sú vhodné, ak využívate garáž aj ako dielňu. Budete potrebovať zvlášť osvetlenie aj nad pracovný stôl, resp. miesto kde „majstrujete“.

Vonkajšie osvetlenie garáže

odporúčame také osvetlenie, aby ste mali dostatočne osvetlený predovšetkým vchod do garáže a priestor pred bránou garáže.

Na čo myslieť pri osvetlení garáže?

Garáž je častokrát tá časť domu, ktorej sa dostáva málo pozornosti, najmä ak ide o osvetlenie. Pritom osvetlenie garáže nám môže výrazne uľahčiť alebo znepríjemniť život. Správne osvetlenie príjazdovej cesty a okolia garáže nám môže pomôcť pri parkovaní. Správne osvetlenie pracovného stola nám pomôže aj pri prácach, ak garáž slúži aj ako dielňa. V neposlednom rade, vďaka lepšiemu osvetleniu skôr nájdete v garáži, čo hľadáte.

Ak ešte máte možnosť, myslite na dostatok prirodzeného denného svetla. Väčšie okná, svetlejšie steny a voľný priestor zabezpečia, že umelého osvetlenia budete potrebovať menej.

Osvetľovacie zóny

Pri garáži by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Hlavné osvetlenie garáže

Hlavné osvetlenie garáže by malo osvetliť priestor tak, aby pri zaparkovanom aute nevznikali tmavé miesta. Toto je často spôsobené tým, že je len jedno svietidlo priamo v strede stropu a častokrát kvôli nízkemu stropu garáže je osvetlená len strecha auta. Preto odporúčame necentralizovať svietidlá v garáži, alebo ak, tak len svietidlá s vyššou svietivosťou.

 • Ako hlavné svietidlo sa používajú najmä podlhovasté svietidlá na LED trubice (zväčša prachotesné). K týmto je teda potrebné dokúpiť LED trubice s päticou T8 v závislosti od vybraného svietidla, buď 1 alebo 2ks.
 • Alternatívou sú svietidlá, ktoré majú svetelný zdroj priamo v sebe. Teda nie je nutné dokupovať, či meniť LED trubice. To sú najmä ploché (slim) svietidlá, vodeodolné svietidlá či prisadené LED panely.
  • Slim svietidlá a prisadené panely s hrúbkou 2-3cm sa hodia, ak máte v garáži alebo dielni nízky strop.
  • Vodeodolné svietidlá voľte vtedy, ak pracujete v garáži s vodou a voda môže striekať na svietidlo.

Pracovné osvetlenie garáže

Ak využívate garáž aj ako dielňu, budete potrebovať zvlášť osvetlenie aj nad pracovný stôl, resp. miesto kde „majstrujete“.

 • Sústavou LED pás + zdroj + lišta môžete vytvoriť svietidlo akejkoľvek dĺžky a osvetliť pracovný stôl presne tak, ako potrebujete.
 • Lineárne LED svietidlá sú v dĺžkach 30cm, 60cm, 120cm a dajú sa nadpájať, čo vám tiež dáva istú mieru flexibility.
 • Môžete využiť aj vodeodolné lineárne LED lampy, ktoré ponúkajú ochranu pred vodou a prachom.
 • Takisto môžete zvoliť nástenné svietidlá.

Vonkajšie osvetlenie garáže

V exteriéri odporúčame také osvetlenie, aby ste mali dostatočne osvetlený predovšetkým vchod do garáže a priestor pred bránou garáže.

 • LED reflektory alebo LED reflektory s pohybovým senzorom sú skvelou voľbou pre osvetlenie priestoru pred garážou.
 • Vodeodolné stropnice alebo svietidlá na fasádu sú vhodnou alternatívou pre tých, ktorým by svetlo z LED reflektora bolo príliš silné.

Ovládanie

Tipy pre ovládanie svetiel v garáži:

 • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
 • Ak sa dá, odporúčame spojiť ovládanie brány a osvetlenie garáže na jeden diaľkový ovládač, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.
 • Pre vonkajšie svetlo odporúčame spínanie osvetlenia pomocou senzora.

Farba svetla a IP krytie

Ak svoju garáž nevyužívate len ako domov vášho štvor- alebo dvojkolesového miláčika, ale aj ako dielňu, v ktorej radi majstrujete, odporúčame neutrálnu alebo studenú farbu svetla. Lepšie sa pri studených farbách svetla pracuje a svietia trochu viac.

Pre vonkajšie svetlá vyberajte IP krytie min. IP44.