Osvetlenie detskej izby

Osvetlenie detskej izby
Farba svetla
Detská izba je miesto, kde sa deti vzdelávajú, hrajú a oddychujú. Použite preto neutrálnu bielu farbu svetla. Alebo teplú tam, kde deti oddychujú a studenú tam, kde pracujú.
CRI
min. 80
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Hlavné stropné osvetlenie

by malo výrazne osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú v oddychových priestoroch minimálne 100 luxov (100 lúmenov/m2). Odporúčame ale mať zhruba 2-krát toľko, aby aj deti hrajúce sa na podlahe videli na svoje hračky.

Relaxačné osvetlenie

vyžaruje pomerne málo svetla a jeho úlohou je vytvoriť prítmie. Takéto osvetlenie odporúčame najmä v prípade, ak sa vaše deti boja tmy. Pri starších zas vytvorí ideálne prostredie na oddych a pokec sa kamarátmi. Skvele sa pre to hodia:

Pracovné svetlá pre rôzne aktivity

Myslite aj na osvetlenie pre konkrétny účel – čítanie, kreslenie či robenie domácich úloh. Tieto činnosti si vyžadujú zvláštne osvetlenie

Na čo myslieť pri osvetlení detskej izby?

Detská izba je akýmsi útočiskom a malým kráľovstvom detí. Či už hovoríme o deťoch, ktoré sa v izbe hrajú a učia alebo o študentoch, pre ktorých je detská izba už len miestnosťou, kde si doprajú spánok alebo oddych s priateľmi. Pri osvetlení by sme preto mali dbať predovšetkým na vek, resp. na to, čo robia deti v detskej izbe.

Dôležitým faktorom môže byť aj počet obyvateľov v izbe. Môže sa stať, že kým jedno dieťa už spí, to druhé si potrebuje ešte dokončiť domácu úlohu. Potrebuje k tomu pracovné svetlo, ktoré nebude rušiť svojou intenzitou.

Ak ešte máte možnosť, myslite na dostatok prirodzeného denného svetla v detskej izbe. Veľké okná, svetlejšie steny, farba nábytku a voľný priestor zabezpečia, že umelého osvetlenia budete potrebovať menej.

Osvetľovacie zóny

V detskej izbe by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Hlavné stropné osvetlenie

Hlavné osvetlenie v detskej izbe by malo výrazne osvetliť celú miestnosť. Technické normy určujú, že v oddychových priestoroch by malo byť minimálne 100 luxov, t.j. 100 lúmenov na m2. Odporúčame ale mať zhruba 2-krát toľko, aby aj deti hrajúce sa na podlahe videli na svoje hračky. Tzn. asi 200lx = 200lm/m2 detskej izby. Pri veľkosti detskej izby cca. 4x3m=12m2, potrebujete zhruba 2400 lúmenov – ideálne 1 vhodne umiestnené svietidlo so svietivosťou 2400 lúmenov. V prípade, že máte staršie deti, môžete zvoliť aj nižšiu intenzitu svetla, zhruba na úrovni 100-150 lúmenov na m2.

  • Hlavné stropné svietidlo by zároveň malo dobre vyzerať, aj keď je vypnuté, aby bolo súčasťou dizajnu detskej izby. Do detskej izby môžete použiť modernú závesnú lampu s LED žiarovkou.
  • Druhou možnosťou sú prisadené alebo zapustené LED panely. Osvetlia celý priestor izby, zabezpečia dostatok svetla a nehrozí nechcený kontakt so svietidlom.

Relaxačné osvetlenie

Relaxačné svietidlá vyžarujú pomerne málo svetla a ich úlohou je vytvoriť prítmie. Takéto osvetlenie odporúčame najmä v prípade, ak sa vaše deti boja tmy. Intenzita týchto svietidiel je na takej úrovni, aby odstrašila bubulákov a iné príšery a vašej ratolesti sa spalo ako v bavlnke 😊 Pri starších zas vytvorí ideálne prostredie na oddych a pokec sa kamarátmi.

  • Ako relaxačné svetlo môžu poslúžiť LED pásy, či bodové svetlá zabudované do zníženého sadrokartónového stropu.
  • V prípade, že máte radi industriálny štýl, môžete si do závesných lámp dať filamentové LED žiarovky. Svetlo z týchto žiaroviek vytvorí tú správnu atmosféru.

Pracovné svetlá pre rôzne aktivity

Myslite aj na osvetlenie pre konkrétny účel – čítanie, kreslenie či robenie domácich úloh. Tieto činnosti si vyžadujú zvláštne osvetlenie.

  • Stojace lampy sa hodia v prípade, ak už máte staršie deti. Neodporúčame v prípade menších detí, hrozí riziko úrazu!
  • Stolové lampy sú vhodné na písací stôl, pri písaní úloh alebo iných aktivitách. Dbajte na to, aby lampa bola na opačnej strane, než dieťa píše. Pri pravákovi dajte lampu na ľavú stranu a naopak, pri ľavákovi na pravú stranu, aby si dieťa netienilo vlastnou rukou. Odporúčame lampy s nastaviteľným uhlom, resp. polohovateľné stolové lampy, s ktorými ideálne nasvietite stôl.

Ovládanie

Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie:

  • Zvážte možnosť stmievania hlavných svietidiel, ak nemáte iné svietidlá pre večerné prítmie.
  • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.

Farba svetla a CRI

Detská izba je oddychový priestor, ale popritom slúži aj ako miesto, kde sa naše ratolesti vzdelávajú, hrajú a oddychujú. Čo sa týka teploty svetla, je tu možnosť použitia všetkých troch (teplá, neutrálna, studená biela) v závislosti od použitia:

  • K pracovnému stolu si môžete dať studené biele svetlo, keďže podporuje výkonnosť.
  • Relaxačné osvetlenie môže mať teplú bielu farbu svetla.
  • Hlavné osvetlenie zase neutrálnu bielu.

Index podania farieb Ra (CRI) by mal byť minimálne 80.