Ako si správne vybrať LED žiarovku?

Všetky LED žiarovky v našej ponuke majú vyše 99% spoľahlivosť a ponúkame na ne predĺženú 3- alebo 5-ročnú záruku. Pritom návratnosť investície do LED žiarovky je s našimi cenami menej ako 1 mesiac a ich životnosť je 20 až 50 tisíc hodín svietenia. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku, je to 9 až 23 rokov!

Typy žiaroviek

Typy závitov a pätíc

Pätica E27Profesionálna LED žiarovka E27 A58 9W so SAMSUNG čipmi

E27 LED žiarovky (veľký závit)

Pätica E27 (E ako Edison, 27 je šírka v milimetroch), označovaná aj ako „veľký závit“, patrí medzi najpoužívanejšie žiarovky. Napája sa na 230V.

„Klasické“ LED žiarovky, náhrada za staré, „edisonovky“ či „hrušky“ s vláknom, zatočíte ich do pätice, zapnete vypínač a rozsvietia sa. Vhodné na osvetlenie domácností, ale aj obchodov, hotelov alebo kostolov.

Pätica E14Profesionálna mliečna LED sviečka E14 5,5W so SAMSUNG čipmi

E14 LED žiarovky (malý závit)

Pätica E14 (E ako Edison, 14 je šírka v milimetroch), označovaná aj ako „malý závit“, podobne ako E27, patrí medzi najpoužívanejšie žiarovky. Napája sa na 230V.

Žiarovky s menším závitom než E27, takisto ide o náhradu za staré, „edisonovky“ či „hrušky“ s vláknom, zatočíte ich do pätice, zapnete vypínač a rozsvietia sa. Vhodné na osvetlenie domácností, do digestorov, stolových lámp alebo osvetlenia nábytku.

Pätica GU10Profesionálna LED žiarovka GU10 5W so SAMSUNG čipmi

GU10 LED žiarovky

Žiarovky s päticou GU10 (G ako globular, U označuje tvar žiarovky, 10 je vzdialenosť medzi vidlicami v milimetroch) sa nazývajú aj ako bodovky. Sú vhodné do všetkých rámikov osadených päticami GU10 a sú napájané na 230V (MR16 na 12V).

Nazývané aj ako „bodovky“, napájajú sa na 230V (MR16 na 12V). Žiarovky sa vložia do rámiku a pätice a pootočia. V ponuke nájdete GU10 LED žiarovky so širokým aj úzkym uhlom svietenia, vhodné sú na osvetlenie barových pultov alebo ako bodové osvetlenie do obývačky.

Pätica MR16 (Gx5.3)Profesionálna LED žiarovka MR16 6,5W so SAMSUNG čipmi

MR16 (Gx5.3) LED žiarovky

Žiarovky s päticou MR16, označovanej aj ako Gx5.3, (MR ako multifaceted reflector=viacúčelový reflektor, Gx ako globular, 5.3 je vzdialenosť medzi vidlicami v milimetroch) sa nazývajú aj ako bodovky. Sú vhodné do všetkých rámikov osadených päticami MR16 a sú napájané na 12V (GU10 na 230V).

Nazývané aj ako „bodovky“ alebo aj „zapichávacie bodovky“, napájajú sa na 12V (GU10 na 12V). Žiarovky sa vložia do rámiku a vložia do pätice. K napájaniu treba použiť zdroj jednosmerného prúdu označený DC 12V. V ponuke nájdete MR16 LED žiarovky so širokým aj úzkym uhlom svietenia, vhodné sú na osvetlenie barových pultov alebo ako bodové osvetlenie do obývačky.

Pätica G9Profesionálna mini LED žiarovka G9 3W so SAMSUNG čipmi

G9 LED žiarovky

Žiarovky s päticou G9 (G ako globular, 9 je vzdialenosť medzi vidlicami v milimetroch) sú napájané na 230V (G4 na 12V).

Napájané na 230V napätie (G4 na 12V). Tieto žiarovky sú väčšinou umiestňované v strope (ako imitácia nočnej oblohy), stolových lampách alebo stropných svietidlách.

Pätica G4Profesionálna mini LED žiarovka G4 1,5W so SAMSUNG čipmi

G4 LED žiarovky

Žiarovky s päticou G4 (G ako globular, 4 je vzdialenosť medzi vidlicami v milimetroch) sú napájané na 12V (G9 na 230V). K napájaniu treba použiť zdroj jednosmerného prúdu označený DC 12V.

Napájané na 12V napätie (G9 na 230V). Tieto žiarovky sú väčšinou umiestňované digestoroch, krištáľových lampách alebo iných svietidlách.

Pätica E40Profesionálna LED žiarovka E40 85W do priemyselných reflektorov so SAMSUNG čipmi

E40 LED žiarovky

Pätica E40 (E ako Edison, 40 je šírka v milimetroch) sa napája na 230V.

LED žiarovky s najväčším možným závitom, nazývané aj ako goliáš, sú náhradou za staré, výbojkové svietidlá a žiarovky. Využívajú sa v priemyselných svietidlách alebo pouličných lampách.

Výber na základe parametrov

Napájanie

 • 230V – ide o bežný prúd, väčšina LED žiaroviek (E27, E14, GU10, G9, E40) je napájaných práve toto napätie
 • DC 12V – DC=direct current, čiže jednosmerný prúd, týmto prúdom sú napájané žiarovky MR16 (Gx5.3) a G4.

Svietivosť

Pri výbere LED žiarovky odporúčame riadiť sa svietivosťou udávanou v lumenoch. Ekvivalentná spotreba klasickej žiarovky nie je smerodajný údaj, táto hodnota je totiž pri každom výrobcovi prepočítavaná inak. Pri každom produkte nájdete aj údaj o lumenoch a aj o ekvivalente, ktorý udáva výrobca, resp. príklad osvetlenia so svetelnou štúdiou.

Pre predstavu, ako veľké môžu byť rozdiely, v nasledovnej tabuľke uvádzame približné hodnoty spotreby a svetelného toku:

LED žiarovka Klasická žiarovka (uvádzaný ekvivalent) Lumeny
3-5W 30-45W 250-500lm
6-8W 50-70W 500-800lm
9-11W 75-90W 800-1100lm
12-15W 100-120W 1100-1300lm
16-18W 125-140W 1300-1500lm
19-22W 150-160W 1500-1800lm

Farba svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je aj farba svetla. Svietidlá ponúkame v troch farbách svetla:

 • studená biela (6000-6500K) sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia (dielne, garáže, apod.)
 • teplá biela (2500-3000K) sa hodí na miesta, kde chcete oddychovať (spálne, obývačky, apod.)
 • neutrálna biela (4000-4500K) je niečo medzi, najviac podobná dennému svetlu

Porovnanie farieb svetla

Vo všeobecnosti odporúčame neutrálnu farbu svetla, je vhodná do väčšiny miestností, je to tá „zlatá stredná cesta“. Teplá biela je vhodná na osvetlenie oddychových miestností (spálňa, obývačka). Studená farba svetla je vhodná napr. pri osvetlení garáže alebo technickej miestnosti.

Čipy a zdroje

LED žiarovky v našej ponuke ponúkame s čipmi od renomovaných značiek. SMD (surface mount devices = povrchovo montované) sú modernejšie, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na “doske”) alebo MCOB (multi chip on board = viac čipov na “doske”). SMD čipy majú lepšie chladenie a sú menej poruchové. Všetky produkty majú energetickú účinnosť minimálne A a sú osvedčené certifikátmi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

 • EPISTAR SMD čipy – žiarovky s 3-ročnou zárukou
 • SAMSUNG SMD čipy – žiarovky s 5-ročnou zárukou, takisto žiarovky A++ s vyššou svetelnou účinnosťou
 • FILAMENT vlákno – žiarovky s 3 a 5-ročnou zárukou
 • REFOND SMD čipy – priemyselná LED žiarovka s 3-ročnou zárukou
 • EVERLIFE SMD čipy – stmievateľná LED žiarovka s 3-ročnou zárukou

Žiarovky využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC a INVENTRONICS.

CRI

Presnosť podania farieb sa meria pomocou indexu farebného podania (CRI – Color Rendering Index). Čím vyššie CRI, tým realistickejšie vyzerajú farby pod daným osvetlením.
“Klasická” žiarovka s vláknom mala CRI na úrovni takmer 100, ale väčšina LED žiaroviek majú CRI okolo 80. Tento parameter je dôležitý najmä pre profesionálnych fotografov, v divadlách, alebo v dielňach, kde sa pracuje s farbami (lakovne, apod.) a je dôležitý každý detail. Pre bežnú domácnosť a kanceláriu je úroveň CRI 80 postačujúca.

Rôzne hladiny CRI na osvetlení hrušky

Uhol svietenia

Uhlom svietenia svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Väčšinou sa pri určovaní uhla svietenia berie do úvahy tá časť vyžarovaného svetla, ktorá žiari aspoň 50% intenzitou oproti tomu, čo svietidlo vyžaruje kolmo (teda v bode, kde svieti najviac).

Uhol svietenia závisí od použitých čipov, ale aj od optiky, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhlu.

Uhol svietenia 38°Uhol svietenia 45°Uhol svietenia 60°Uhol svietenia 90°Uhol svietenia 120°Uhol svietenia 270°

Stmievateľnosť

V ponuke nájdete LED žiarovky, ktoré je možné aj stmievať. Na stmievanie LED žiaroviek je nutné používať stmievače kompatibilné s LED, ktoré nájdete aj v našej ponuke. V prípade použitia iného stmievača, než určeného pre LED svietidlá, vám žiarovka nebude stmievať správne alebo vôbec.

IP krytie

Na základe IP krytia viete, kde môžete žiarovku použiť. IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

 • prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov,
 • druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.

Žiarovky majú minimálne krytie – IP20, tzn. ponúkajú ochranu pred vniknutím telies s priemerom nad 2,5mm, avšak žiadnu ochranu pred vodou. Môžete ich ale použiť aj do vonkajšieho prostredia, ak ich namontujete do svietidiel s vyšším IP krytím. Vhodné sú preto na osvetlenie interiéru domácností (kuchyne, spálne, obývačky, kúpeľne, …), ale aj obchodov, hotelov, kostolov alebo garáží.