Ako si vybrať LED žiarovky

Počet nájdených produktov: 161

LED žiarovky môžeme deliť podľa napájania a k tomu príslušných pätíc: Na 12V sa napájajú pätice MR16 a G4. Na 230V sa napájajú pätice GU10, E27, E14, G9.

Bodové žiarovky sú všetky typy žiaroviek, ktoré majú menší uhol svietenia ako 60°. Bodovými LED žiarovkami sa ale nazývajú hlavne náhrady za tradičné halogénové žiarovky s upínacími päticami GU10 (230V) a MR16 (12V). Tieto typy žiaroviek sa používajú do stropných bodových svetiel, tzv. bodoviek, kde žiarovky vytvárajú svietidlo spolu s rámikom a objímkou/päticou. Na trhu ale nájdete aj rôzne iné svietidlá na tieto typy žiaroviek. Osvetľuje sa nimi interiér – obývačky, kuchyne, chodby, kancelárie, ale aj hotely a reštaurácie.

Závitové LED žiarovky sú, čo sa týka veľkosti a tvaru, dokonale kompatibilné s klasickými závitovými žiarovkami. E27 je označenie veľkého závitu a E14 malého. Oba typy sa napájajú na 220-230V a majú väčšinou široký uhol svietenia. Ich využiteľnosť je snáď najširšia zo všetkých LED žiaroviek, dajú sa použiť do lustrov aj stolných lámp, v domácnosti, v kancelárii, vonku, či v interiéri, kdekoľvek.

G4 (12V) a G9 (230V) žiarovky majú tiež širší uhol svietenia a široké využitie v interiéri – stolné lampy a rôzne iné svietidlá.

Tipy:

– Len vybrané typy LED žiaroviek sú stmievateľné, použite filtrovanie produktov, alebo si pozrite parametre žiarovky. Navyše pre stmievanie LED žiaroviek nemôžete použiť stmievač, ktorý ste používali pre halogénové žiarovky. Potrebujete špeciálny stmievač pre LED žiarovky.
– Ak meníte staré 12V žiarovky na nové, pozor na to, aký transformátor napätia na 12V používate. Niektoré staršie typy zdrojov totiž vyžadujú minimálny odber wattov, pod ktorý sa výmenou za LED môžete dostať a zdroj nebude fungovať.
– Žiarovky označené ako Prémiové majú vyššiu svietivosť a sú spoľahlivejšie, poskytujeme na ne predĺženú 3-ročnú záruku.