Vonkajšie osvetlenie rodinného domu

Vonkajšie osvetlenie rodinného domu
Farba svetla
Odporúčame rôzne farby svetla pre každú zo zón: teplú bielu môžete zvoliť pri osvetlení fasády alebo vonkajšieho podhľadu, studenú pri osvetlení chodníka a neutrálnu bielu farbu pri osvetlení príjazdovej cesty.
IP krytie
min. 44
Ovládanie
Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
Pre info klikaj na štítky!

Osvetlenie príjazdovej cesty

môžete spojiť zapínanie svetiel s otváraním brány alebo spínanie svietidiel na senzor.

Osvetlenie podhľadu (podbitia)

má skôr dizajnovú funkciu, no ak máte chodník umiestnený pod podhľadom, môže byť praktické zároveň.

Osvetlenie chodníka

slúži predovšetkým pre zorientovanie sa a bezproblémový prístup k dverám či bráne. Zároveň skrášli okolie vášho domu. Odporúčame spínanie na senzor, ktoré svietidlá automaticky zapne a aj vypne.

Na čo myslieť pri vonkajšom osvetlení rodinného domu?

Chodník, fasáda alebo aj osvetlenie príjazdovej cesty, toto všetko uvidia hostia ako prvé. Aj preto by ste mali vonkajšiemu osvetleniu domu venovať dostatok pozornosti. Všeobecne:

  • Do exteriéru voľte radšej viacero svetelných zdrojov. Na rozdiel od interiéru, v exteriéri sa svetlo nemá od čoho veľmi odraziť a tým, že budete mať silnejšie svietidlo, neosvetlíte o toľko väčšiu plochu – svietidlo bude len viac oslepovať.
  • Ak budú svietidlá vystavené rôznym poveternostným podmienkam, nezabúdajte na správne IP krytie. Pre použitie na miestach, kde na svietidlo prší, odporúčame krytie minimálne IP44.
  • Pri osvetlení okolia rodinného domu norma určuje intenzitu osvetlenia 80-100lx = 80-100lm/m², ale napr. na parkovisko stačí aj 5-20lx = 5-20lm/m². Pri inštalácii 10W LED reflektorov do výšky 3m odporúčame tieto reflektory umiestniť asi 4m od seba – na parkovisko o rozlohe 40m² ich budete potrebovať asi 4 ks.

Osvetľovacie zóny

Pri vonkajšom osvetlení rodinného domu by ste mali vytvoriť osvetľovacie zóny, ktoré by mali byť ovládateľné nezávisle. Jednotlivé zóny si prejdeme.

Osvetlenie chodníka

Osvetlenie chodníka slúži predovšetkým pre zorientovanie sa a bezproblémový prístup k dverám či bráne. Zároveň skrášli okolie vášho domu. Odporúčame spínanie na pohybový senzor, ktorý svietidlá automaticky zapne a aj vypne.

  • Záhradné stĺpikové svietidlá, ktoré umiestnite popri chodníku. Ak nechcete riešiť ťahanie elektrických káblov ku stĺpikom, vyberte si svietidlá na solárnu energiu. Okrem toho odporúčame pod takéto svietidlá aj drenáž – aspoň 20cm vrstvu štrku pod a okolo svietidla, aby určite nebolo trvalo ponorené.
  • Svietidlá do dlažby vložené “do chodníka” pre zorientovanie sa. Buď si do dlažby vyrežete otvory, aby sa tieto svietidlá dali zapustiť. Alebo si kúpite dlažobné kocky s už vyrezanými otvormi. Nemusíte sa báť, že by sa svietidlám niečo stalo. Sú vyrobené z kvalitných materiálov, aby vydržali rôzne nárazy a mnohé sú aj pojazdné.
  • Vďaka vodotesným LED pásom môžete osvetliť celú dĺžku chodníka. Najlepšie myslieť na to už pri pokládke dlažby a nechať priestor pre vloženie LED pásu.

Osvetlenie fasády

Ide skôr o dekoratívne a bezpečnostné osvetlenie. Pri výbere dbajte na to, aby svietidlá nesvietili príliš jasne (napríklad k susedom) a aby boli v správnej výške, kvôli možnému oslňovaniu. Týmto osvetlením môžete zabrániť aj nechceným návštevám, pretože vysvietený dom môže odrádzať zlodejov. 😉

  • Vonkajšie nástenné LED svietidlá, ktoré môžete umiestniť na fasádu domu. Jedno takéto svietidlo určite odporúčame nad vchodové dvere, aby ste mali svetlo pri hľadaní kľúčov pri odomykaní.
  • LED reflektory (možno aj RGB pre možnosť zmeny farieb svetla), ktoré môžete nasmerovať na fasádu. Vyberajte skôr slabšie reflektory (10-20W), keďže ide len o dekoratívnu funkciu.

Osvetlenie vonkajšieho podhľadu (podbitia)

Na rozdiel od osvetlenia fasády, toto svetlo má aj priame funkčné využitie – ak máte chodník umiestnený pod podhľadom, môže vám zhora osvetľovať chodník.

  • LED panely s vyšším IP krytím, ktoré zapustíte do podhľadu.
  • Vodeodolné rámiky s LED žiarovkami GU10, skôr s užším uhlom svietenia, keďže stačí osvetliť malú plochu okolo domu.

Osvetlenie príjazdovej cesty

Pri výbere osvetlenia zvážte spínanie svietidiel na senzor alebo spojenie zapínania svetiel s otváraním brány.

  • Záhradné stĺpikové LED svietidlá, umiestnené a nasmerované na príjazdovú cestu.
  • LED reflektormi osvetlíte príjazdovú cestu a aj okolie.

Ovládanie

  • Každá osvetľovacia zóna by mala mať nezávislé ovládanie.
  • Zvážte ovládanie svetiel (aj) pomocou diaľkového ovládača, či dokonca cez mobilnú aplikáciu.
  • Takisto odporúčame spínanie osvetlenia pomocou senzora.

Farba svetla a IP krytie

Odporúčame rôzne farby svetla pre každú zo zón: teplú bielu môžete zvoliť pri osvetlení fasády alebo vonkajšieho podhľadu, studenú pri osvetlení chodníka a neutrálnu bielu farbu pri osvetlení príjazdovej cesty. Toto je však len naše odporúčanie, finálny výber je na vás 😉

Stupeň krytia IP by mal byť minimálne IP44.