Ako si vybrať trubicové LED svietidlá?

Všetky trubicové LED svietidlá v našej ponuke majú vyše 99% spoľahlivosť a ponúkame na ne predĺženú 3- alebo 5-ročnú záruku. Ich životnosť je 20 až 30 tisíc hodín svietenia. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku, je to 9 až 14 rokov! Ponúkame ich v dĺžkach 30, 60, 120 a 150cm.

Typy trubicových LED svietidiel

Profesionálne trubicové LED svietidlo T5 30cm 4W so SAMSUNG čipmi

Lineárne LED svietidlá

Tieto LED svietidlá majú svetelný zdroj zabudovaný, tzn. nie je potrebné zvlášť dokupovať trubicu. V ponuke máme aj svietidlá vybavené vypínačom a s možnosťou spájať viacero svietidiel do jedného. Nevýhodou je, že nie sú vybavené vidlicou pre zapojenie do zásuvky. Tieto svietidlá môžete použiť na osvetlenie kuchynských liniek, učební alebo garáží.

Rastrové svietidlo 120cm s LED trubicami T8 36W

Svietidlá s vymeniteľnými LED trubicami T8

Výhodou pri týchto svietidlách je, že v prípade poruchy alebo nedostatočného svetelného toku, viete meniť trubicu za novú alebo za výkonnejšiu. Nevýhodou je spomínaný svetelný tok, ktorý je pri trubiciach nižší, než v prípade lineárnych LED svietidiel s rovnakou dĺžkou. Vhodné na osvetlenie čakární, ordinácií, dielní alebo garáží.

Výber na základe parametrov

IP krytie

Na základe IP krytia viete, kde môžete svietidlo použiť. IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

  • prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov,
  • druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.

V nasledovnej tabuľke prinášame najčastejšie IP krytia lineárnych LED svietidiel. Tieto svietidlá majú IP krytie IP20 vhodné do interiéru a IP65 vhodné aj do exteriéru.

Krytie Ochrana pred cudzími telesami Ochrana pred vniknutím vody
IP20 ochrana pred telesami s priemerom nad 2,5 mm (napr. prst) žiadna ochrana pred vodou
IP65 úplne prachotesné ochrana voči tryskajúcej vode

V prípade trubíc je krytie na hodnote IP20, tzn. ponúkajú ochranu pred vniknutím telies s priemerom nad 2,5mm, avšak žiadnu ochranu pred vodou. Preto odporúčame použiť trubice do svietidiel s vymeniteľnými LED trubicami, ktoré ponúkajú vyššie IP krytie v prípade osvetlenia exteriéru alebo prašného a vlhkého miesta.

Dĺžka a svietivosť

Popri IP krytí, vďaka ktorému viete, kde môžete svietidlo použiť, je dôležitým parametrom dĺžka. V našej ponuke nájdete trubicové LED svietidlá v týchto dĺžkach:

Dĺžka svietidla môže byť priamo úmerná svetelnému toku svietidla, čiže čím dlhšie svietidlo, tým vyšší svetelný tok a svietivosť. Ako príklad uvádzame slim lineárne LED svietidlá, kde každých 30cm svietidla predstavuje 1200lm:

Produkt Dĺžka Svetelný tok
Slim lineárne LED svietidlo 30cm 1200lm
Slim lineárne LED svietidlo 60cm 2400lm
Slim lineárne LED svietidlo 120cm 4800lm
Slim lineárne LED svietidlo 1500cm 6000lm

Pri výbere trubicového LED svietidla odporúčame riadiť sa svetelným tokom udávaným v lúmenoch. Ekvivalentná spotreba klasickej neónovej trubice nie je smerodajný údaj, táto hodnota je totiž pri každom výrobcovi prepočítavaná inak. Pri každom produkte nájdete aj údaj o lúmenoch a aj o ekvivalente, ktorý udáva výrobca, resp. príklad osvetlenia so svetelnou štúdiou.

Príklad osvetlenia kancelárie 24m² LED trubicami T8 120cm 18W. Tieto LED trubice môžete vložiť do rastrového svietidla. Pri osvetlení kancelárie norma určuje intenzitu osvetlenia 450-500lx = 450-500lm/m². Pri inštalácii do výšky 2,8m odporúčame tieto trubice umiestniť asi 1m od seba – do kancelárie o rozlohe 24m² ich budete potrebovať do 3 radov asi 18 ks.

Osvetlenie kancelárie 24m² 18 LED trubicami

Ak by ste chceli použiť na osvetlenie trubicové LED svietidlo, odporúčame do 2 radov celkovo 6 kusov slim lineárnych LED svietidiel.

Farba svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je aj farba svetla. Svietidlá ponúkame v troch farbách svetla:

  • studená biela (6000-6500K) sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia (garáže, sklady, apod.)
  • teplá biela (2500-3000K) sa hodí na miesta, kde chcete, aby sa ľudia cítili príjemne (čakárne, apod.).
  • neutrálna biela (4000-4500K) je niečo medzi, najviac podobná dennému svetlu

Porovnanie farieb svetla

Vo všeobecnosti odporúčame neutrálnu farbu svetla, je vhodná do väčšiny miestností, je to tá „zlatá stredná cesta“. Teplá biela je vhodná na osvetlenie napríklad čakární. Studená farba svetla je vhodná napr. pri osvetlení garáže, skladov alebo ordinácií.

Čipy a zdroje

Trubicové LED svietidlá v našej ponuke ponúkame s čipmi od renomovaných značiek. SMD (surface mount devices = povrchovo montované) sú modernejšie, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na “doske”) alebo MCOB (multi chip on board = viac čipov na “doske”). SMD čipy majú lepšie chladenie a sú menej poruchové. Všetky produkty majú energetickú účinnosť minimálne A a sú osvedčené certifikátmi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

  • EPISTAR SMD čipy – svietidlá s 3-ročnou zárukou
  • SAMSUNG SMD čipy – svietidlá s 5-ročnou zárukou, takisto svietidlá A++ s vyššou svetelnou účinnosťou

Svietidlá využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC a INVENTRONICS.

Uhol svietenia

Uhlom svietenia svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Väčšinou sa pri určovaní uhla svietenia berie do úvahy tá časť vyžarovaného svetla, ktorá žiari aspoň 50% intenzitou oproti tomu, čo svietidlo vyžaruje kolmo (teda v bode, kde svieti najviac).

Uhol svietenia závisí od použitých čipov, ale aj od optiky, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhlu. Trubicové LED svietidlá v našej ponuke majú 110-120° uhol svietenia, v prípade, ak použijete LED trubice do svietidiel s vymeniteľnými trubicami, je uhol svietenia rovný uhlu svietenia trubice, teda 160°.