Ako si vybrať LED svietidlá?

Všetky LED svietidlá v našej ponuke majú vyše 99% spoľahlivosť a ponúkame na ne predĺženú 3- alebo 5-ročnú záruku. Pritom návratnosť investície do LED svietidiel je s našimi cenami menej ako 6 mesiacov a ich životnosť je 20 až 100 tisíc hodín svietenia. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku, je to 9 až 45 rokov!

Typy LED svietidiel

Interiérové LED svietidlá

Svietidlá majú minimálne krytie IP20, tzn. ponúkajú ochranu pred vniknutím telies s priemerom nad 2,5mm, avšak žiadnu ochranu pred vodou. Vhodné sú preto najmä na osvetlenie interiéru domácností (kuchyne, spálne, obývačky, kúpeľne…), obchodov alebo hotelov.

Hranatý zapustený LED panel 6W

LED panely

LED panely sa vložia do montážnych dier v sadrokartónovom strope a uchytia pomocou pružiniek. V hranatej aj okrúhlej verzií, aj s možnosťou stmievania. V ponuke nájdete aj prisadené či do kazetových stropov.

Profesionálne trubicové LED svietidlo T5 30cm 4W so SAMSUNG čipmi

Trubicové LED svietidlá

Tieto LED svietidlá majú svetelný zdroj zabudovaný, tzn. nie je potrebné zvlášť dokupovať trubicu. V ponuke máme aj trubicové LED svietidlá s vyšším IP krytím, ktoré môžete použiť v prašnom a vlhkom prostredí.

Zapustené okrúhle biele LED svietidlo 10W

Zapustené LED svietidlá

Svietidlá, ktoré môžete vložiť do sadrokartónového alebo iného stropu. Napájanie je možné priamo zo siete na 230V, pretože všetky svietidlá majú vlastný transformátor na príslušné napätie s pasívnym chladením. Tieto svietidlá sú vrátane svetelného zdroja, tzn. nie je potrebné zvlášť dokupovať žiarovku. V ponuke nájdete svietidlá so širokým aj úzkym uhlom svietenia, vhodné na osvetlenie kuchýň, obývačiek alebo barových pultov.

Vodeodolná oválna LED stropnica 8W

Prisadené LED svietidlá

Môžete ich použiť ako na strope, tak na stene, aj na sadrokartón, čo vám pri prípadnej výmene zabezpečí, že vám v sadrokartóne nezostane vyrezaný otvor. LED moduly sú náhradou za “klasické” žiarovky v UFO lampách. V ponuke nájdete aj svietidlá s vyšším IP krytím, vhodné na osvetlenie exteriéru alebo aj svietidlá so senzorom.

Závesná lampa hniezdo (3 farby)

Závesné LED svietidlá

Stropné svietidlá, ktoré sú pripevnené lankom, reťazou alebo kovovou tyčou a visia do priestoru miestnosti. Na výber máte moderné, rustikálne alebo vintage lampy, ktoré môžete kombinovať s LED žiarovkami. Sú vhodné na osvetlenie kuchynských stolov, obývačiek alebo reštaurácií a barov.

Čierna stmievateľná stolová LED lampa 5W

LED lampy

V tejto kategórií nájdete stolové a nočné lampy vhodné na osvetlenie písacích, kancelárskych stolov alebo nočných stolíkov. Stojace lampy môžu byť skvelým doplnkom vo vašej obývačke alebo v detskej izbe.

Sklenené stropné LED svietidlo 18W sklo

Nástenné LED svietidlá

Tieto svietidlá môžete pripevniť na stenu a osvetliť nimi steny vo vašej domácnosti, zrkadlá alebo aj obrazy. V ponuke nájdete aj svietidlá do exteriéru s vyšším IP krytím, ktorými si môžete osvetliť napríklad fasádu domu.

LED stropnica s pohybovým senzorom 12W IP20 so SAMSUNG čipmi

LED svietidlá so senzorom pohybu

Svietidlá, ktoré majú zabudovaný pohybový alebo mikrovlnný senzor. Tieto senzory spínajú svietidlá podľa toho, či zaznamenajú pohyb. Viete si nastaviť citlivosť senzora, vzdialenosť, do akej má senzor reagovať a aj dobu svietenia samotného svietidla. V ponuke nájdete vhodné do interiéru aj exteriéru.

Núdzové prisadené LED svietidlo 2W so SAMSUNG čipmi

Núdzové LED svietidlá

Núdzové LED svietidlá sú určené pre vyznačenie únikovej cesty v prípade požiaru alebo inej rizikovej situácie. Svietidlá sú vybavené batériou, ktorá zabezpečí fungovanie aj v prípade výpadku prúdu. Výhodou týchto svietidiel je aj to, že piktogramy sú v balení, teda ich nemusíte zvlášť dokupovať a môžete ich meniť.

LED svietidlá do exteriéru

Tieto svietidlá majú minimálne krytie IP44, tzn. sú odolné voči striekajúcej vode zo všetkých smerov. Vhodné sú preto najmä na osvetlenie vonkajších priestorov, terás, altánkov, garáží či vonkajších podhľadov.

LED reflektor 100W

LED reflektory

LED reflektory, náhrada za halogénové, pripoja sa k prúdu na vypínač a po zapnutí vypínača svietia. Môžete ich pripojiť aj k pohybovým či iným senzorom alebo umiestniť na stojan. Vhodné na osvetlenie záhrad, dvorov, hál, skladov, budov či sôch.

Zapichovacia sivá záhradná LED lampa 12W

Vonkajšie LED svietidlá

V tejto kategórií sa nachádzajú svietidlá určené na osvetlenie vonkajších priestorov, fasád alebo záhrad. Na výber máte z nástenných svietidiel v prípade osvetlenia fasády alebo záhradných svietidiel, ktoré viete umiestniť (zapichnúť) v záhrade alebo popri chodníku ako orientačné osvetlenie.

Hliníkové hranaté svietidlo do podlahy na GU10 žiarovky

LED svietidlá do podlahy a dlažby

Tieto svietidlá sú vhodné do podlahy, chodníkov, schodov alebo príjazdových ciest. Slúžia ako orientačné svietidlá a osádzajú sa GU10 LED žiarovkami, preto je výhodou, že v prípade poruchy nie je potreba meniť celé svietidlo, ale len žiarovku.

Príslušenstvo k LED svietidlám

Otočný pohybový PIR senzor

Pohybové senzory pre LED svietidlá

Do tejto kategórie spadajú senzory a spínače, vďaka ktorým sa svietidlá zapínajú a vypínajú. V ponuke nájdete pohybové a mikrovlnné senzory, senzory na pohyb rukou alebo na dvere alebo súmrakový senzor, ktorý zapína a vypína svietidlá podľa dennej doby, resp. podľa intenzity okolitého svetla.

Výber na základe parametrov

IP krytie

Na základe IP krytia viete, kde môžete svietidlo použiť. IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

  • prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov,
  • druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.

V nasledovnej tabuľke prinášame najčastejšie IP krytia svietidiel:

Krytie Ochrana pred cudzími telesami Ochrana pred vniknutím vody
IP20 ochrana pred telesami s priemerom nad 12 mm (napr. prst) žiadna ochrana pred vodou
IP44 ochrana pred telesami s priemerom nad 1 mm (napr. drôt) ochrana voči striekajúcej vode z každého smeru
IP54 čiastočná ochrana pred prachom ochrana voči striekajúcej vode z každého smeru
IP65 úplne prachotesné ochrana voči tryskajúcej vode
IP66 úplne prachotesné ochrana voči intenzívne tryskajúcej vode

Čipy a zdroje

LED svietidlá v našej ponuke ponúkame s čipmi od renomovaných značiek. SMD (surface mount devices = povrchovo montované) sú modernejšie, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na “doske”) alebo MCOB (multi chip on board = viac čipov na “doske”). SMD čipy majú lepšie chladenie a sú menej poruchové. Všetky produkty majú energetickú účinnosť minimálne A a sú osvedčené certifikátmi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

  • EPISTAR SMD čipy – svietidlá s 3-ročnou zárukou
  • SAMSUNG SMD čipy – svietidlá s 5-ročnou zárukou
  • Bridgelux COB – interiérové a svietidlá do záhrady

Svietidlá využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC a INVENTRONICS.

Svietivosť

Pri výbere LED svietidla odporúčame riadiť sa svietivosťou udávanou v lumenoch. Ekvivalentná spotreba “klasických” svietidiel nie je smerodajný údaj, táto hodnota je totiž pri každom výrobcovi prepočítavaná inak. Pri každom produkte nájdete aj údaj o lumenoch a aj o ekvivalente, ktorý udáva výrobca, resp. príklad osvetlenia so svetelnou štúdiou.

Pre predstavu, ako veľké môžu byť rozdiely, v nasledovnej tabuľke uvádzame približné hodnoty spotreby a svetelného toku v prípade žiaroviek:

LED žiarovka Klasická žiarovka (uvádzaný ekvivalent) Lumeny
3-5W 30-45W 250-500lm
6-8W 50-70W 500-800lm
9-11W 75-90W 800-1100lm
12-15W 100-120W 1100-1300lm
16-18W 125-140W 1300-1500lm
19-22W 150-160W 1500-1800lm

Farba svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je aj farba svetla. Svietidlá ponúkame v troch farbách svetla:

  • studená biela (6000-6500K) sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia (dielne, garáže apod.)
  • teplá biela (2500-3000K) sa hodí na miesta, kde chcete oddychovať (kuchyne, schodiská apod.)
  • neutrálna biela (4000-4500K) je niečo medzi, najviac podobná dennému svetlu

Porovnanie farieb svetla

Vo všeobecnosti odporúčame neutrálnu farbu svetla, je vhodná do väčšiny miestností, je to tá „zlatá stredná cesta“ (napr. kuchyne, schodiská). Studená bielu farbu svetla na osvetlenie vonkajších priestorov, dielní alebo garáží. Teplá biela je vhodná na osvetlenie oddychových miestností (spálňa, obývačka, detská izba), fasád alebo vonkajších podhľadov.

Uhol svietenia

Uhlom svietenia svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Väčšinou sa pri určovaní uhla svietenia berie do úvahy tá časť vyžarovaného svetla, ktorá žiari aspoň 50% intenzitou oproti tomu, čo svietidlo vyžaruje kolmo (teda v bode, kde svieti najviac).

Uhol svietenia závisí od použitých čipov, ale aj od optiky, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhlu.

Uhol svietenia 38°Uhol svietenia 45°Uhol svietenia 60°Uhol svietenia 90°Uhol svietenia 120°Uhol svietenia 270°

Stmievateľnosť

V ponuke nájdete LED svietidlá, ktoré je možné aj stmievať. Na stmievanie LED svietidiel je nutné používať stmievače kompatibilné s LED, ktoré nájdete aj v našej ponuke. V prípade použitia iného stmievača, než určeného pre LED svietidlá, vám svietidlo nebude stmievať správne alebo vôbec.