Ako si vybrať LED reflektor?

Všetky LED reflektory v našej ponuke majú vyše 99% spoľahlivosť a ponúkame na ne predĺženú 3- alebo 5-ročnú záruku. Pritom návratnosť investície do LED reflektora je s našimi cenami menej ako 6 mesiacov a ich životnosť je 20 až 100 tisíc hodín svietenia. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku, je to 9 až 45 rokov!

Typy LED reflektorov

Vonkajšie LED reflektory

Tieto svietidlá majú minimálne krytie IP44, tzn. sú odolné voči striekajúcej vode zo všetkých smerov. Vhodné sú preto najmä na osvetlenie vonkajších priestorov, záhrad, dvorov, hál, skladov, parkovísk, garáží, billboardov, budov či sôch.

LED reflektor 100W

Klasické vonkajšie LED reflektory

„Klasické“ LED reflektory, náhrada za halogénové, pripoja sa k prúdu na vypínač a po zapnutí vypínača svietia. Môžete ich pripojiť aj k pohybovým či iným senzorom alebo umiestniť na stojan. Vhodné na osvetlenie záhrad, dvorov, hál, skladov, budov či sôch.

Profesionálny LED reflektor 10W s pohybovým senzorom so SAMSUNG čipmi

LED reflektory s pohybovým senzorom

Zapojenie je rovnaké ako pri klasických reflektoroch, avšak pohybový PIR senzor zapne reflektor len vtedy, ak zaznamená pohyb. Máte pri ňom možnosť nastavenia citlivosti, dosahu, doby spínania senzora. Viete ho nastaviť v dvoch smeroch – hore-dole, doprava-doľava. Vhodné na osvetlenie vchodov, dvorov, príjazdových ciest či parkovísk.

RGB LED reflektor 50W

RGB LED reflektory

Vďaka RGB čipom máte možnosť meniť farbu osvetlenia diaľkovým ovládačom. Pri RGB+W reflektoroch si môžete vybrať aj niektorú z troch bielych farieb svetla: teplá, neutrálna, studená. Vhodné ako doplnkové či dizajnové osvetlenie do reštaurácií, barov, sôch či fasád budov.

Prenosný nabíjateľný LED reflektor 10W so SAMSUNG čipmi

Aku LED reflektory

Vybavené nabíjateľným akumulátorom, ktorý môžete nabíjať z klasickej zásuvky, ale aj z 12V zdroja (napr. zapaľovač v aute). Vhodné na miesta, kde nie je pripojenie k elektrickému prúdu a kde je potrebné reflektor presúvať, napr. záhrady, chaty alebo ako príručná lampa do auta.

Profesionálny prenosný LED reflektor 50W so stojanom so SAMSUNG čipmi

Prenosné LED reflektory

Reflektory pripevnené na stojan, vybavené káblom a konektorom do zásuvky. Alebo ak potrebujete umiestniť reflektor vyššie, teleskopické stojany na klasické reflektory umožňujú až 1,50m. Vhodné na miesta, kde je potrebné reflektor presúvať, napr. stavby, garáže alebo autoservisy.

Profesionálne stmievateľné UFO LED svietidlo 120W s vysokou svietivosťou (180lm/W) so SAMSUNG čipmi

Priemyselné LED svietidlá

Svietidlá, ktoré môžete zavesiť a spravidla majú vyšší výkon so špeciálnymi vlastnosťami (kvalitnejšie zdroje, LED čipy, stmievateľnosť či možnosť rôznych uhlov svietenia). Vhodné ako osvetlenie priemyselných hál, skladov, čerpacích staníc, športovísk či telocviční.

Profesionálne pouličné LED svietidlo 30W so SAMSUNG čipmi

Pouličné LED svietidlá

Dlhšia životnosť, bezúdržbovosť a spoľahlivosť. Sú náhradou za „klasické“ výbojkové pouličné svietidlá. Možnosť montáže na výložníky s priemerom 60-70mm. Vhodné na osvetlenie ulíc, priechodov pre chodcov, priemyselných parkov, verejných priestranstiev či parkovísk.

Interiérové LED reflektory

Čierny okrúhly LED reflektor 23W do interiéru

Interiérové reflektory

Nazývané aj ako koľajnicové svietidlá, majú nižšie IP krytie, preto sú vhodné len na osvetlenie interiéru. Montujú sa do koľajnicového systému, čo umožňuje presné nastavenie a osvetlenie konkrétnych častí miestnosti. Používajú sa napr. na osvetlenie obchodov, pracovného miesta v kuchyni, osvetlenie obrazu v ateliéri alebo na osvetlenie výkladov.

Výber na základe parametrov

Čipy a zdroje

LED reflektory v našej ponuke ponúkame s čipmi od renomovaných značiek. SMD (surface mount devices = povrchovo montované) sú modernejšie, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na “doske”) alebo MCOB (multi chip on board = viac čipov na “doske”). SMD čipy majú lepšie chladenie a sú menej poruchové. Všetky produkty majú energetickú účinnosť minimálne A a sú osvedčené certifikátmi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

 • EPISTAR SMD čipy – reflektory s 3-ročnou zárukou, 80-120lm/W
 • SAMSUNG SMD čipy – reflektory s 5-ročnou zárukou, takisto reflektory A++ s vyššou svetelnou účinnosťou, 100-160lm/W
 • PHILIPS SMD čipy – reflektory s 5-ročnou zárukou vyrábané na mieru, 100-120lm/W
 • Bridgelux COB – interiérové reflektory, 60-80lm/W

Reflektory využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC, INVENTRONICS a MEAN WELL.

IP krytie

Na základe IP krytia viete, kde môžete reflektor použiť. IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

 • prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov,
 • druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.

V nasledovnej tabuľke prinášame najčastejšie IP krytia reflektorov:

Krytie Ochrana pred cudzími telesami Ochrana pred vniknutím vody
IP20 ochrana pred telesami s priemerom nad 12 mm (napr. prst) žiadna ochrana pred vodou
IP21 ochrana pred telesami s priemerom nad 12 mm (napr. prst) ochrana voči zvisle dopadajúcim kvapkám vody
IP44 ochrana pred telesami s priemerom nad 1 mm (napr. drôt) ochrana voči striekajúcej vode z každého smeru
IP54 čiastočná ochrana pred prachom ochrana voči striekajúcej vode z každého smeru
IP65 úplne prachotesné ochrana voči tryskajúcej vode
IP66 úplne prachotesné ochrana voči intenzívne tryskajúcej vode
IP67 úplne prachotesné ochrana voči dočasnému ponoreniu pod vodu
IP68 úplne prachotesné vodotesné pre trvalé ponorenie
IP69K úplne prachotesné vodotesné pre trvalé ponorenie, odolnosť voči tlaku 100 barov, teplote 80°C zo vzdialenosti 100 mm

Svietivosť

Pri výbere LED reflektora odporúčame riadiť sa svietivosťou udávanou v lumenoch. Ekvivalentná spotreba halogénového reflektora nie je smerodajný údaj, táto hodnota je totiž pri každom výrobcovi prepočítavaná inak. Pri každom produkte nájdete aj údaj o lumenoch a aj o ekvivalente, ktorý udáva výrobca, resp. príklad osvetlenia so svetelnou štúdiou.

Pre predstavu, ako veľké môžu byť rozdiely, v nasledovnej tabuľke uvádzame približné hodnoty spotreby a svetelného toku:

LED reflektor Halogénový reflektor (uvádzaný ekvivalent) Lumeny
10W 50-80W 800-1000lm
20W 100-160W 1600-2000lm
30W 160-240W 2500-3000lm
50W 240-450W 4200-6000lm
100W 600-1000W 8000-12000lm
150W 800-1200W 12000-18000lm
200W 1000-1500W 16000-24000lm

 

Príklad osvetlenia parkoviska 40m² 10W LED reflektormi. Pri osvetlení parkoviska norma určuje intenzitu osvetlenia 5-20lx = 5-20lm/m². Pri inštalácii do výšky 3m odporúčame tieto reflektory umiestniť asi 4m od seba – na parkovisko o rozlohe 40m² ich budete potrebovať asi 4 ks.

Osvetlenie parkoviska 40m² 10W LED reflektormi

Farba svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je aj farba svetla. Svietidlá ponúkame v troch farbách svetla:

 • studená biela (6000-6500K) sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia (záhrady, dielne, apod.)
 • teplá biela (2500-3000K) sa hodí na miesta, kde chcete oddychovať (dvory, terasy, apod.)
 • neutrálna biela (4000-4500K) je niečo medzi, najviac podobná dennému svetlu

Porovnanie farieb svetla

Vo všeobecnosti odporúčame neutrálnu a studenú bielu farbu svetla do priemyslu, resp. do výrobných hál, skladov, osvetlenie vonkajších priestorov alebo osvetlenie ulíc. Teplá biela je vhodná na osvetlenie budov, fasád alebo kostolov.

Uhol svietenia

Uhlom svietenia svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Väčšinou sa pri určovaní uhla svietenia berie do úvahy tá časť vyžarovaného svetla, ktorá žiari aspoň 50% intenzitou oproti tomu, čo svietidlo vyžaruje kolmo (teda v bode, kde svieti najviac).

Uhol svietenia závisí od použitých čipov, ale aj od optiky, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhlu. Väčšina LED reflektorov v našej ponuke má 100° uhol svietenia.

 • reflektory so širším uhlom svietenia 90-300° – vďaka väčšiemu rozptylu svetla sú vhodné na osvetlenie vonkajších priestranstiev, výrobných hál, skladov, parkovísk, apod.
 • reflektory s užším uhlom svietenia 8-60° – väčšinou používané pri osvetľovaní konkrétnych objektov v exteriéri (sôch, kostolných veží apod.). Svetelný kužeľ týchto reflektorov je menší, tým pádom môžete nasvietiť aj vzdialenejšie objekty. Pri interiérových LED reflektoroch je uhol svietenia tiež užší, keďže tiež slúžia na osvetlenie konkrétnych objektov (obrazy v ateliéroch, výklady, apod.).

Stmievateľnosť

V ponuke nájdete LED reflektory a svietidlá, ktoré je možné aj stmievať. Stmievanie funguje ovládacím napätím 1-10V, čo znamená, že na dosiahnutie maximálneho svetelného výkonu sa používa napätie 10 voltov a na nižší svetelný výkon nižšie napätie. Stmievateľné LED reflektory a svietidlá sa využívajú predovšetkým v priemysle, pri osvetlení výrobných hál či skladov.