Ako si vybrať LED reflektor s pohybovým senzorom?

Všetky LED reflektory so senzorom v našej ponuke majú vyše 99% spoľahlivosť a ponúkame na ne predĺženú 5-ročnú záruku. Pritom návratnosť investície do LED reflektora je s našimi cenami menej ako 1 rok a ich životnosť je až 30 tisíc hodín svietenia. Pri 6 hodinách svietenia denne, 365 dní v roku, je to až 14 rokov!

Tieto svietidlá majú minimálne krytie IP65, tzn. sú odolné voči striekajúcej vode zo všetkých smerov. Vhodné sú preto najmä na osvetlenie vonkajších priestorov, záhrad, dvorov, hál, skladov, parkovísk, garáží, billboardov, budov či sôch.

Profesionálny LED reflektor 10W s pohybovým senzorom so SAMSUNG čipmi
Zapojenie je rovnaké ako pri klasických reflektoroch, avšak pohybový PIR senzor zapne reflektor len vtedy, ak zaznamená pohyb. Máte pri ňom možnosť nastavenia citlivosti, dosahu, doby spínania senzora. Viete ho nastaviť v dvoch smeroch – hore-dole, doprava-doľava. Výhodou môže byť aj pomerne dlhý, 1 metrový napájací kábel. Vhodné na osvetlenie vchodov, dvorov, príjazdových ciest či parkovísk.

Uhol snímania senzoru je 120°. Funkcionalitu reflektora môžete nastaviť tromi otočnými manuálnymi ovládačmi:

 • Ovládačom TIME nastavíte dobu svietenia, teda po akej dobe od zapnutia sa reflektor vypne. (12 sekúnd až 6 minút)
 • Ovládač LUX slúži na reguláciu citlivosti na svetlo. Jeho nastavením zabránite, resp. povolíte zapnutiu svietidla počas dňa (šera). (5 až 2000 luxov)
 • Ovládačom SENS nastavíte vzdialenosť, do akej má mať senzor dosah.
  (2 až 8 metrov)

Senzor reflektora s ovládačmi

Ak by ste potrebovali umiestniť senzor ďalej od reflektora, prípadne by ste potrebovali výkonnejší LED reflektor so senzorom, môžete niektorý z našich „klasických“ reflektorov spojiť so senzorom pohybu.

Výber na základe parametrov

Svietivosť

Pri výbere LED reflektora odporúčame riadiť sa svietivosťou udávanou v lumenoch. Ekvivalentná spotreba halogénového reflektora nie je smerodajný údaj, táto hodnota je totiž pri každom výrobcovi prepočítavaná inak. Pri každom produkte nájdete aj údaj o lumenoch a aj o ekvivalente, ktorý udáva výrobca, resp. príklad osvetlenia so svetelnou štúdiou.

Pre predstavu, ako veľké môžu byť rozdiely, v nasledovnej tabuľke uvádzame približné hodnoty spotreby a svetelného toku:

LED reflektor Halogénový reflektor (uvádzaný ekvivalent) Lumeny
10W 50-80W 800-1000lm
20W 100-160W 1600-2000lm
30W 160-240W 2500-3000lm
50W 240-450W 4200-6000lm

 

Príklad osvetlenia parkoviska 40m² 10W LED reflektormi. Pri osvetlení parkoviska norma určuje intenzitu osvetlenia 5-20lx = 5-20lm/m². Pri inštalácii do výšky 3m odporúčame tieto reflektory umiestniť asi 4m od seba – na parkovisko o rozlohe 40m² ich budete potrebovať asi 4 ks.

Osvetlenie parkoviska 40m² 10W LED reflektormi

Farba svetla

Dôležitým faktorom pri výbere správneho osvetlenia je aj farba svetla. Svietidlá ponúkame v troch farbách svetla:

 • studená biela (6000-6500K) sa hodí na miesta, kde sa vyžaduje zvýšená pozornosť a koncentrácia (záhrady, dielne, apod.)
 • teplá biela (2500-3000K) sa hodí na miesta, kde chcete oddychovať (dvory, terasy, apod.)
 • neutrálna biela (4000-4500K) je niečo medzi, najviac podobná dennému svetlu

Porovnanie farieb svetla

Vo všeobecnosti odporúčame neutrálnu a studenú bielu farbu svetla do priemyslu, resp. do výrobných hál, skladov, osvetlenie vonkajších priestorov alebo osvetlenie ulíc. Teplá biela je vhodná na osvetlenie budov, fasád alebo kostolov.

Čipy a zdroje

LED reflektory v našej ponuke ponúkame s čipmi od renomovaných značiek. SMD (surface mount devices = povrchovo montované) sú modernejšie, než v minulosti používané COB (chip on board = čip na “doske”) alebo MCOB (multi chip on board = viac čipov na “doske”). SMD čipy majú lepšie chladenie a sú menej poruchové. Všetky produkty majú energetickú účinnosť minimálne A a sú osvedčené certifikátmi CE/EMC, CE/LVD a RoHS.

 • SAMSUNG SMD čipy – reflektory s 5-ročnou zárukou, 100-160lm/W

Reflektory využívajú zdroje ICD (Integrated current driver), čiže integrované prúdové zdroje, ktoré priamo zapájajú LED čip, sú bezporuchové, s dlhou životnosťou, nižšou náročnosťou na výrobu a tým pádom aj nižšou cenou. Tieto zdroje sú značky V-TAC.

IP krytie

Na základe IP krytia viete, kde môžete reflektor použiť. IP je skratka slov International Protection (niekedy uvádzané ako Ingress Protection) a vyjadruje stupeň ochrany krytom. Kód IP (IP Rating) tvoria písmená I, P a dve číslice:

 • prvá číslica udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov,
 • druhá číslica udáva stupeň ochrany pred vniknutím vody.

IP krytie našich reflektorov so senzorom je na hodnote IP65, čo znamená úplnú prachotesnosť a ochranu voči tryskajúcej vode, čiže ich môžete použiť aj v exteriéri, napr. na fasáde domu alebo nad vchod do garáže. Musíte len dbať na vodotesnosť spoja

Uhol svietenia

Uhlom svietenia svietidla sa myslí uhol, pod ktorým žiari svetlo do priestoru. Väčšinou sa pri určovaní uhla svietenia berie do úvahy tá časť vyžarovaného svetla, ktorá žiari aspoň 50% intenzitou oproti tomu, čo svietidlo vyžaruje kolmo (teda v bode, kde svieti najviac).

Uhol svietenia závisí od použitých čipov, ale aj od optiky, ktorá svetlo koriguje do požadovaného uhlu. LED reflektory s pohybovým senzorom v našej ponuke majú 100° uhol svietenia.