Ako si vybrať LED napájacie zdroje

Počet nájdených produktov: 19

LED pásy vyžadujú napájanie na 12V. V elektrických zásuvkách je napätie 220-230V, je preto potrebný transformátor, ktorý prevedie 230V na 12V. Všetky zdroje v našej ponuke sú stabilizované zdroje jednosmerného prúdu (12V DC), sú teda vhodné pre LED osvetlenie.

Ako vybrať vhodný zdroj pre LED pásy?

Ako prvé musíte rozhodnúť, či chcete zdroj pre LED pásy do suchého prostredia alebo potrebujete vodeodolný zdroj s vyšším krytím. Ak budete zdroj dávať na miesto, kde sa môže dostať voda alebo prach (exteriér, kúpeľňa, niektoré miesta v kuchyni), vyberajte vodeodolný zdroj.

Ak bude zdroj umiestnený v suchom prostredí interiéru, potom máte na výber 2 druhy zdrojov: adaptér, ktorý zapojíte priamo do elektrickej zásuvky a nevyžaduje odbornú montáž; profesionálny zdroj, ku ktorému potrebujete natiahnuť kabeláž a vyžaduje odbornú montáž.

Ako určiť potrebný výkon zdroja?

Výkon zdroja určíte na základe príkonu LED pásu (alebo iného osvetlenia), ktorý naň budete napájať. V parametroch LED pásu nájdete informáciu o príkone pásu na 1 meter. Maximálny príkon potom vynásobíte dĺžkou LED pásu, ktorú na daný zdroj chcete napojiť a dostanete maximálny príkon zostavy. Výkon napájacieho zdroja musí byť vyšší ako maximálny príkon zostavy, odporúčaná rezerva je minimálne 20%.

Napr. najpredávanejší LED pás so 60 SMD 3528 na 1 meter má príkon 3,6W na 1m. Ak chcete na zdroj napojiť 4m tohto pásu, potom potrebný výkon zdroja vypočítate nasledovne: 4m x 3,6W/m x 1,2 (20% rezerva) = 17,28W

K 4m tohto LED pásu si teda môžete vybrať buď LED adaptér na 18W alebo LED zdroj na 24W. Môžete si ale vybrať aj akýkoľvek silnejší zdroj – napr. z dôvodu budúceho rozšírenia alebo pre väčšiu rezervu.